Falešný pracovník banky obral manžele o statisíce korun

06.01.2023 11:51

KROMĚŘÍŽSKO - Podle instrukcí falešného pracovníka banky postupovala žena a s manželem nakonec přišli o více jak 200 tisíc korun. 
„Dvaačtyřicetiletou ženu z Kroměřížska kontaktoval koncem prosince neznámý muž, který se představil jako pracovník České národní banky. Tvrdil jí, že účet jejího manžela, ke kterému má dispoziční práva, je napaden. Pokud chce peníze ochránit, musí prý postupovat podle jeho instrukcí. Volající chtěl, aby žena postupně přeposílala peníze na ‚chráněné‘ účty, kde budou v bezpečí a následně jí budou vráceny,“ uvedla policejní mluvčí Barbora Balášová.
Žena tak ve strachu o naspořené finanční prostředky učinila a provedla celkem třináct plateb, v celkové výši bezmála 210 tisíc korun. Až poté si uvědomila, že se stala obětí podvodníka a vše oznámila na policii. „Pachatel se dopustil trestného činu podvod, za což mu v případě dopadení hrozí až pět let vězení,“ dodala mluvčí.
„Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku,“ zdůrazňují policisté.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje