Europoslanec Ondřej Kovařík jednal na kraji o novém předmětu na UTB

10.08.2021 10:35

ZLÍNSKÝ KRAJ – Připravované otevření nového studijního předmětu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, který bude zaměřen na blockchain a decentralizované aplikace, bylo hlavním tématem setkání poslance Evropského parlamentu Ondřeje Kovaříka a předsedy výboru Zastupitelstva Zlínského kraje pro rozvoj podnikatelských aktivit Tomáše Janči.
„Při přípravě nového studijního předmětu zaměřeného na blockchain a decentralizované aplikace je pro nás pan europoslanec Kovařík klíčovým partnerem ve vztahu k EU, neboť nám mimo jiné pomáhá zprostředkovávat důležité kontakty na ostatní europoslance, komise či další orgány a instituce, které se zabývají přípravou zákonů a mají na starosti moderní technologie v rámci EU. Jsem proto velmi rád, že jsme se spolu mohli ve Zlíně setkat a probrat aktuální situaci,“ uvedl Tomáš Janča.
„Nový předmět, připravovaný ve spolupráci Univerzity Tomáše Bati (UTB), Zlínského kraje a Rockaway Blockchain Fund, bude jako volitelný již od letošního září přístupný stávajícím studentům Fakulty aplikované informatiky UTB. Jeho výuku by měli zajišťovat jak profesoři a doktorandi z UTB, tak odborníci z řad předních představitelů blockchainové komunity. Studentům již byl představen a vzbudil mezi nimi velký ohlas, očekává se o něj enormní zájem. UTB je v tomto společně s ČVUT v Praze průkopníkem, doposud nikde na tuzemských vysokých školách se tento předmět nevyučoval,“ upozornil Janča.
Jako blockchain se v informatice označuje speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Nejčastější se používá jako účetní kniha kryptoměn (např. bitcoinu), jež uchovává transakce provedené uživateli. Jeho kombinace s kryptografií umožňuje zajistit anonymitu operací a zabránit neoprávněným transakcím.

„Jedná se o technologii, která vytváří důvěru mezi dvěma a více subjekty v prostředí, kde si tyto subjekty nedůvěřují. Tato technologie nejenže stojí za vznikem bitcoinu, ale díky ní vznikají v dnešní době decentralizované aplikace jako například směnárny, burzy či lending borrow platformy, kde všechno funguje plně automaticky. Díky blockchainu také dokážeme vytvářet digitální vlastnictví,“ vysvětlila krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.
„Vzhledem k tomu, že ve světě je kvalitních a odborně zdatných blockchainových developerů nedostatek, je jejich práce vysoce ceněna. V přepočtu si mohou vydělat až 300 tisíc korun měsíčně a mohou přitom pracovat odkudkoliv. Mojí ambicí je, abychom tady u nás vytvořili co nejlepší zázemí pro to, aby u nás vyrůstali noví a vysoce kvalifikovaní blockchainoví odborníci a ze Zlína pracovali pro celý svět. Nejde však jen o to vychovat tady dobré zaměstnance, ale taky o to vytvořit správné podhoubí pro nové startupy, které budou mít celosvětové ambice, což ekonomicky pomůže regionu,“ uzavřel Tomáš Janča.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj