Dvojice podvodníků připravila prodavače o desítky tisíc korun

04.12.2020 11:33

POLICIE ZLÍNSKÉHO KRAJE - O 56 tisíc korun obrali dva výtečníci prodavače v různých prodejnách v České republice. Jenže teď spadla klec a oběma hrozí až pětileté vězení.„Komisař kriminální policie ze Zlína podal návrh na podání obžaloby proti dvěma obviněným mužům ze sousedního státu ve věku čtyřiatřicet a šestatřicet let za spáchání trestného činu podvod ve spolupachatelství, protože v roce 2018 minimálně v patnácti případech při rozměňování peněz v různých prodejnách v České republice uvedli v omyl prodavače a připravili je tak celkově o téměř 56 tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Muži při svých návštěvách různých prodejen ve Zlíně, Praze, Pardubicích, Brně, Ostravě, Mladé Boleslavi, Třebíči či Havlíčkově Brodě vždy požádali prodavače o rozměnění bankovek, přičemž jeden z mužů navíc prodavače rozptyloval dalšími otázkami. „Poté žádali o další a další rozměnění na menší či větší bankovky, které neustále přepočítávali, až zaměstnance prodejny natolik zmátli, že každého z nich připravili o dva až osm tisíc korun. Podvodnou směnu peněz se jim podařilo realizovat mimo jiné v pokladně Českých drah nebo v pokladně nemocnice,“ sdělila policistka.
Každý z jednotlivých případů původně šetřili policisté na příslušném obvodním oddělení. Až po zjištění, že se jedná o sériovou trestnou činnost pravděpodobně stejných pachatelů, všechny obdobné trestné činy sloučili policisté v loňském roce na Oddělení obecné kriminality ve Zlíně, kde přijali první oznámení o podvodu. „Oba pachatele bylo možné k jednotlivým případům vyslechnout pouze cestou právní pomoci sousedního státu, přičemž ovšem oba využili svého práva nevypovídat. Starší z mužů byl pro obdobnou trestnou činnost navíc potrestán již v lednu roku 2018 k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou do dubna roku 2019,“ dodala mluvčí Monika Kozumplíková.
Text a foto: Vlastimil Langer
Zdroj: Policie Zlínského kraje