Dvacítka krajských a statutárních měst poslala otevřený dopis vládě

21.09.2023 15:31

ZLÍN - Primátor statutárního města Zlína Jiří Korec se připojil k otevřené výzvě cílené vrchním zástupcům České republiky. „Výzvu podepsalo dvacet představitelů jednotlivých statutárních měst včetně osmi zástupců krajských měst. K výzvě se připojila města Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Chomutov, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Liberec, Most, Olomouc, Opava, Pardubice, Plzeň, Prostějov, Přerov, Teplice, Třinec, Ústí nad Labem a Zlín,“ informoval Tomáš Melzer, tiskový mluvčí zlínského magistrátu.
Signatáři jsou přesvědčeni, že návrhy, které mají být schváleny v rámci konsolidačního balíčku podpořené informacemi o přenesení plateb za nepedagogické pracovníky ve školství na obce, totiž výrazně zasahují do příjmů a provozních nákladů města Zlína.
„Odhadovaná kombinace zatížení provozního rozpočtu s ponížením příjmů je tak zásadní, že by to mohlo ohrozit nejen plánované investice nebo poskytované služby, ale i provozování kulturních a jiných institucí či atrakcí města, v nejhorším případě až omezení městské policie,“ konstatoval primátor Jiří Korec.
„Věřím, že jako vedení města nebudeme donuceni přistoupit až k takovýmto zásadním krokům. Uděláme pro to maximum. Reálně by to totiž znamenalo, že by krajská města nebyla schopna dále vykonávat přirozená spádová centra pro své kraje a regiony,“ dodal primátor.
Cílem výzvy je, aby všechny ohrožující kroky, které by měly zásadní negativní vliv pro ekonomiku státu, nebyly schváleny. „Chceme, aby se konečně po mnoha letech otevřelo konstruktivní jednání nad komplexní změnou zastaralého systému rozpočtového určení daní, která by nově reflektovala i přirozená krajská a regionální centra a byla schválena v roce 2024,“ zdůraznil primátor Jiří Korec.

Vlastimil Langer

Zdroj: Magistrát města Zlína

Ilustrační foto Archiv SNZK