Důvěřivý zájemce o výhodné investování přišel o 700 tisíc korun

29.07.2022 13:12

KROMĚŘÍŽSKO – Muže (48) z Morkovicka na Kroměřížsku zaujala na internetových stránkách reklama o výhodném investování. Přešel na uvedený odkaz, kde vyplnil své osobní údaje a číslo mobilního telefonu.
„Poté jej zkontaktoval muž, který ho vyzval k zaplacení registračního poplatku ve výši 5 150 korun. Následně si měl muž do počítače i svého mobilního telefonu nainstalovat vzdálený přístup ANYDESK a další aplikace WISE, REVOLUT, BINANCE, což udělal. Poté se přihlásil do svého internetového bankovnictví. Následně byly z jeho účtu neoprávněně převedeny různé částky na několik účtů včetně zahraničních obchodníků s kryptoměnami. Poškozený přišel celkově o bezmála 700 tisíc korun,“ popsala podvodníkův trik policejní mluvčí Barbora Balášová.
‚Po dopadení a prokázání viny hrozí pachateli za trestné činy podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací až osm let vězení,“ dodala mluvčí.
Policisté v poslední době neustále varují veřejnost před podvodníky, kteří se snaží dostat k jejich úsporám. Jsou případy, kdy je tito lidé sami osloví, mohou vystupovat jako bankovní úředníci nebo policisté. Lidem poté tvrdí, že jejich finance jsou v ohrožení, že musí peníze okamžitě převést na jimi uváděný účet nebo je vložit do bitcoinmatu. Je to lež! Úředníci ani policisté tímto způsobem nejednají.
„Další situace jsou například ty, kdy lidé něco prodávají a osloví je údajný zájemce o nabízené zboží. Po prodejci žádá, aby přešel na odkaz, který se tváří, že je jako od České pošty či dopravní společnosti. Prodejce v domnění, že se dostane na provedenou úhradu za zboží, odkaz otevře a postupuje podle pokynů. Zadá hesla do internetového bankovnictví a podvodník má tímto přístup k jeho financím. Nebo poškozené často zláká reklama k ‚výhodné‘ investici. A právě toto se stalo osmačtyřicetiletému muži z Morkovicka,“ dodala Barbora Balášová.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje