Důvěřivci ve snaze zbohatnout narazili na podvodníky a přišli o velké peníze

09.01.2021 10:30

POLICIE ZLÍNSKÉHO KRAJE -  Zlínští kriminalisté se zabývají dvěma podobnými pokusy o podvod, při nichž podvedení přišli o nemalé finanční prostředky. V prvním případě šestadvacetiletý muž ze Zlína o 73 tisíc korun, ve druhém případě devětapadesátiletá žena z Otrokovic o více než 700 tisíc korun.
„Žena v polovině září loňského roku na internetu narazila na článek, kde známý a velmi bohatý muž vysvětloval, jak je možné investovat peníze, které se poté několikanásobně zúročí. Žena se zaregistrovala a po pár dnech jí zatelefonoval muž, který mluvil anglicky a chtěl po ní vstupní investici 249 euro. Požadované peníze mu poslala. Poté se jí ozval jiný anglicky mluvící muž, který zašel ještě dál. Chtěl po ní přístupová hesla k jejímu bankovnímu účtu. Požádal i o kopie jejích dokladů a bankovní karty. Na základě těchto dokladů jí údajně založil investiční účet, kde mohla sledovat tok investovaných peněz a jejich zhodnocení,“ uvedla mluvčí policie Monika Kozumplíková.
Po zhlédnutí stavu jejího vlastního bankovního účtu jí muž poradil, kde si má sjednat půjčky a v jaké hodnotě. Žena si tedy po jeho doporučení a ujištění o dobré investici sjednala dvě bankovní půjčky u různých bank, každou ve výši 350 tisíc korun.

„Všechny půjčené peníze za pomoci svého anglicky mluvícího rádce investovala na svůj nově sjednaný investiční účet. Muž ještě z jejího původního účtu poslal na nový investiční dalších 1250 euro. Celkově ji připravil o 740 tisíc korun,“ popsala mluvčí.
Dál už příběh pokračuje tak, jak je u podobných podvodů běžné. Muž při posledním telefonátu v polovině listopadu ženě sdělil, že je nemocný a nebude moci nějakou dobu komunikovat a už se neozval. Poté, co se svěřila dětem, oznámila žena podvod na obvodním oddělení policie ve Zlíně.
„Velmi podobně probíhal příběh i u podvedeného mladého muže, který narazil na internetu zřejmě na stejný inzerát slibující zhodnocení finančních prostředků. Jediný rozdíl je v částce, kterou muž na svůj nově sjednaný investiční účet poslal a kterou se mu již nepodařilo získat zpět,“ dodala Monika Kozumplíková.

Před podobnými praktikami policisté varují všechny, kteří si myslí, že je možné lehce přijít k velkým penězům a jsou ochotni kvůli vidině zisku dát všanc svoje osobní údaje i přístupová hesla ke svým bankovním účtům.

Text a foto: Vlastimil Langer

Zdroj: Policie Zlínského kraje