Druhá půlka září bude věnovaná cyklodopravě a bezpečnosti cyklistů

18.09.2021 08:14

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Osvěta, trénink dovedností i zážitky v sedlech kol. Už po šesté v řadě bude mít září ve Valašských Kloboukách přívlastek „cyklistické“.
„Město připravilo projekt, kterým malé i velké cyklisty poučí o bezpečnosti v silničním provozu, namotivuje k častějšímu využívání alternativních způsobů dopravy a přijde také s pozvánkami na sportovní dění. První událostí se v úterý 14. září stal školní pumptrackový závod,“ uvedla tisková mluvčí kloboucké radnice Lenka Zvonková.

„Pro děti školou povinné i pro širokou veřejnost připravujeme řadu akcí od cyklodne na pumptracku přes cyklojízdu s hrami a táborákem až po Den bez aut, který proběhne 22. září na Masarykově náměstí. Jeho dolní část bude v tento den vyhrazena jen pěším a cyklistům, kteří si budou moci formou jízd zručnosti na speciálních kolech a absolvováním stezek pro nevidomé a hendikepované zdokonalovat své schopnosti, jízdu i obezřetnost,“ vybral z chystaných aktivit Karel Ptáček, místostarosta města.
„Smyslem je propagovat šetrné způsoby dopravy, cíleně se zaměřit na pravidla bezpečné účasti v silničním provozu a také u dětí a veřejnosti podnítit zájem o pohyb. Mobilita ve městě pomocí kola nebo pěší chůzí by měla být přirozená a běžná,“ dodal místostarosta.

Počítá se také s otevřením mobilního dopravního hřiště se světelnou signalizací a dopravními značkami pro děti v týdnu od 20. do 27. září. V areálu víceúčelového hřiště u základní školy bude sloužit dopravní výchově žáků a pro návštěvy veřejnosti bude k dispozici ve všední odpoledne i o víkendu.

„Děti i rodiče se mohou zapojit do akce Pěšky do školy, která si dává za cíl zdravě a aktivně strávit začátek dne a zároveň napomoci bezpečnějšímu a zdravějšímu prostředí v okolí škol. Každý, kdo ve středu 22. září přijde do školy pěšky nebo přijede na kole nebo koloběžce, dostane malou odměnu,“ připomněla Lenka Zvonková.

Ve čtvrtek 23. září pak program týdne mobility zakončí projížďka na kolech od školy do ekoparku, při níž bude připraveno množství her a aktivit pro všechny věkové skupiny a táborák s opékáním špekáčků. Připojit se může i veřejnost, a to od 14 hodin u základní školy.

Aktivity na podporu cyklistiky a pěší dopravy se konají v týdnu Evropské mobility, letos již 20. ročníku iniciativy Evropské komise, která reaguje na neustále rostoucí počet aut ve městech. Preventivní informační, vzdělávací a volnočasové aktivity na podporu cyklistiky ve Valašských Kloboukách podpořil dotací Zlínský kraj.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Valašské Klobouky