Dobrovolníci společnosti ADRA odpracovali loni v Kroměříži téměř 2300 hodin

30.03.2022 11:05

KROMĚŘÍŽ - V Kroměříži loni působilo 35 dobrovolníků obecně prospěšné společnosti ADRA, kteří celkem odpracovali 2289 dobrovolnických hodin. „Dobrovolnické programy fungují a pomáhají také v našem městě. Díky práci Dobrovolnického centra ADRA je v provozu charitativní obchůdek, osamělí senioři si mají s kým popovídat, má jim kdo nakoupit, také klienti domovů Sociálních služeb města Kroměříže a pacienti Nemocnice Milosrdných sester se těší ze společnosti dobrovolníků,“ uvedl místostarosta Vít Peštuka.
V průběhu roku se do práce zapojilo 13 nových dobrovolníků, kteří prošli potřebnými školeními a vzdělávacími programy, naopak pět osob s dobrovolnickou činností skončilo. Nejvíce času, více než 1800 hodin, věnovali dobrovolníci práci v charitativním obchůdku. Ten v Kroměříži funguje již šestým rokem na principu veřejné sbírky. Jeho mottem je Darujete, nakoupíte, pomůžete. Daří se mu a prosperuje. Z výtěžku je financován jeho provoz a také další dobrovolnické programy.
Někteří dobrovolníci navštěvují uživatele Sociálních služeb města Kroměříže v Domově pro seniory U Moravy, Domově pro seniory U Kašny a Domově pro osoby se zdravotním postižením Barborka a svůj čas a pozornost věnují také pacientům v Nemocnici Milosrdných sester na Malém valu. Navštěvují i seniory v domácnostech, pro některé z nich zajišťovali v „covidové“ době nákupy potravin.
„Dobrovolnické centrum ADRA spolupracuje rovněž se Střední zdravotnickou školou Kroměříž a někteří její studenti se zapojili do programu Set Kavárna v Nemocnici Milosrdných sester. Dobrovolníci byli v uplynulém období aktivní také v programu Dárek pro druhé-radost pro všechny a obdarovali 45 osamělých obyvatel domovů a nemocnic drobnými dárky. I přes všechna omezení souvisejícími s pandemií covidu se snažili udržovat kontakt se svými klienty v posledních dvou letech?“ sdělil Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.
V letošním roce slaví ADRA 30 let svého působení. V oblasti dobrovolnictví plánuje vznik nového skupinového programu pro studenty, v rámci spolupráce s Nemocnicí Milosrdných sester hodlá zahájit dobrovolnický program na oddělení paliativní péče a chce se zaměřit na výchovu k dobrovolnictví v základních školách.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Kroměříž