Do Sbírky šatstva lidé darovali 15 tun oblečení

23.10.2021 14:52

VSETÍN - Velkým zájmem reagovali lidé ze Vsetína a okolí na možnost darovat své věci potřebným a zároveň šetřit životní prostředí. Věci, které by doma už jen ležely, přinesli do Sbírky šatstva, kterou organizovala Diakonie Vsetín ve dnech 15. až 16. října. V průběhu dvou dnů lidé přinesli 15 tun oblečení, lůžkovin, hraček a dalších věcí, které budou dál pomáhat lidem v nouzi.
„Během prvních dvou hodin akce jsme měli kamion z poloviny plný,“ uvedla Marta Vodáková z Diakonie Vsetín s tím, že zájem darovat přebytečné oblečení byl opravdu veliký. „Moc nás to těší, protože všechny vybrané věci budou pomáhat dál potřebným v ČR i zahraničí,“ dodala organizátorka akce.
Celkem se vybralo 15 260 kg věcí. Z toho 13 310 kg šatstva, bot, peřin a lůžkovin a 1.950 kg skla, hraček a jiných věcí. Do sbírky se zapojily i některé obce a evangelické sbory z okolí: „Lidé v Kateřinicích velice přivítali možnost zapojit se do Sbírky šatstva. Dlouho nic takového nebylo a chtěli pomoci. Rozhodli jsme se proto uspořádat sběr o několik dnů dříve a poté poslat dodávku s vybranými věcmi na Vsetín,“ řekla kurátorka Farního sboru ČCE v Kateřinicích Emílie Kamasová.  
Třináct a půl metrů dlouhý kamion se během dvou dnů naplnil dvakrát. S nakládáním pomáhali dobrovolníci Diakonie Vsetín i Skauti ze Vsetína (2. dívčí a 4. chlapecký oddíl), 1. HOOD z Hovězí a dorazil i jeden člen ze střediska Klimkovice. 

„Sbírka pro nás byla příležitostí, jak společně jako skauti pomoct dobré věci. Pořádně jsme si mákli při přebírání stovek pytlů, které jsme nosili a ukládali do náklaďáku. Tím, že oblečení a věci putují dál, se podporuje přirozený koloběh, který nás vede k větší udržitelnosti. To je nám skautům blízké a k této myšlence vychováváme i děti v našem oddíle,“ sdělila Julie Siri Halašová z oddílu 1. HOOD.
Všechny vybrané věci jsou už nyní ve skladech Textilní banky v Radiměři u Svitav, kde budou roztříděny a nachystány k odběru. „Děkujeme lidem ze Vsetínska za zapojení do akce. Díky spolupráci s organizací ADRA se vybrané věci dostanou například na Ukrajinu, kde je materiální situace lidí velice špatná. V nedávné době jsme mohli vybavit peřinami a lůžkovinami z našich skladů celou nemocnici v Mukačevu na západní Ukrajině. V ČR jsme měli možnost v tomto roce pomoci v obci Hrušky – dobrovolnicky i materiální pomocí,“ přiblížila Alena Suchánková, ředitelka Textilní banky.
 „Na sbírce šatstva mě potěšila lidská spolupráce mezi organizacemi a také přístup jednotlivců k věcem. Na místo vyhození do odpadu, věnovali svůj čas balení, pytlování, převozu, aby mohli věci darovat. Těmito skutky potvrdili i své myšlenky na šetrnost k přírodě a pomoc lidem. Děkuji Diakonii Vsetín, skautům a dalším za jejich dobrý počin,“ zhodnotila akci za město Vsetín, které bylo partnerem akce, místostarostka Simona Hlaváčová.  

Diakonie Vsetín je největší poskytovatel sociálních služeb na Vsetíně s 17letou tradicí. Zajišťuje komplexní služby pro seniory, kteří ztratili svou soběstačnost a jsou odkázáni na pomoc druhých. Rovněž nabízí pomoc dospívajícím či rodinám s dětmi, kteří jsou dlouhodobě v nepříznivé sociální situaci a nedokáží ji sami řešit. Od roku 2016 poskytuje službu domácího hospice. Diakonie Vsetín zaměstnává 130 stálých zaměstnanců, poskytuje podporu přibližně 520 uživatelům ročně. 
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Vsetín