Do muzea za Nomády Evropy – příběh slovenského drátenictví

21.10.2021 09:42

ZLÍN - Jednou z hlavních podzimních událostí v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně je otevření výstavy Nomádi Evropy, příběh slovenského drátenictví, kterou zahájí dnešní vernisáž a k vidění bude od 22. října do 27. února 2022. Výstava, kterou vytvořilo Povážské múzeum v Žiline, zachycuje příběh slovenského drátenictví od jeho začátků až po současná díla mistrů ze Žilinského kraje a celého Slovenska.
„Drátenictví je fenoménem  slovenské lidové kultury a zdejší drátěné výrobky jsou  unikátními artefakty i ve světovém měřítku. Drátenictví jako svébytný obor vzniklo v 18. století ve dvou horských oblastech Slovenska, původně jako způsob opravy keramických výrobků. Sezónní vandrovní řemeslo se už v 1. polovině 19. století stalo zdrojem obživy většiny tamních mužů,“ sdělila Silvie Lečíková z muzea.
Následně vznikaly ve světě celé manufaktury a továrny a drátenictví se stalo ekonomicky nejúspěšnějším slovenským řemeslem. Úpadek přišel po 1. světové válce a kolem poloviny 20. století se v původní podobě vytratilo řemeslo úplně. Považské muzeum v Žilině dnes komplexně dokumentuje historii drátenictví a eviduje více než šest tisíc kusů výrobků i obrazového a dokumentačního materiálu.
„Historie slovenského drátenictví je příběhem odříkání, ale i odhodlání, odvahy a šikovnosti prostých rolníků z nejchudobnějších horských regionů severozápadního Slovenska a Spiše, kteří obohatili světovou materiální kulturu o nový typ praktických předmětů každodenní potřeby a drát povýšili na klasický řemeslný a výtvarný materiál,“ uvedl výstavu její kurátor Ondřej Machálek. Základem výstavy jsou kopie nejvzácnějších a nejstarších kusů drátenických předmětů, které vytvořili tradičními technikami podle originálních sbírkových předmětů Žilinského muzea dráteníci Ladislav Fapšo a Miroslav Kalman. Druhou částí výstavy je ukázka volné tvorby současných slovenských drátenických mistrů, která prezentuje oživenou tradici tohoto řemesla. Výběr předmětů do výstavy si kladl mimo jiné za cíl zaujmout co největší počet návštěvníků, zvláště rodiny s dětmi.

„Děti zde uvidí například plastiky s námětem pohádkových bytostí, zvířat nebo dopravních prostředků. Připraven je i doprovodný program. V sobotu 6. listopadu proběhne tvořivá dílna Ozdobte si kabáty broží, na které si účastníci vyrobí vlastní drátěnou brož. Zájemci si mohou rezervovat místo na edukace@muzeum-zlin.cz nebo na tel.: 573 032 3XX (19, 20, 21),“ přiblížila manažerka 14|15 Baťova institutu Petra Štrofová,.
Výstavu, kterou najdou návštěvníci v 1. podlaží budovy 14 ve 14|15 Baťově institutu, doplňuje také část přibližující osobnost a dílo vizovického dráteníka Pavola Adamce, dlouholetého spoluprácovníka MJVM Zlín, jehož výstavu muzeum nabídlo v roce 2020 v hájence hradu Malenovice.

Vznik výstavy podpořil Žilinský samosprávný kraj. Další informace na www.muzeum-zlin.cz.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.