Děti ze školek vydělaly 350 tisíc korun na onkologii, přijela i Aneta Langerová

10.12.2015 08:35

Celkem 356 tisíc korun – tolik peněz vynesl charitativní Den pro Zuzanku, který se konal ve středu 9. prosince v několika mateřských školách a dětských centrech ve Zlíně. Výtěžek poslouží k vybudování transplantační ambulance na klinice dětské onkologie Fakultní nemocnice v Brně.
Akce se koná na památku Zuzanky Oškerové, která v roce 2012 v necelých pěti letech podlehla leukemii. Zatímco první ročník se konal pouze v „její“ Mateřské škole Osvoboditelů, v dalších letech se k ní postupně začaly připojovat i další školky. Letos se přidaly ještě zlínské školky Sokolská a Dětská, dětské centrum Vlnka a otrokovická školka Oskárek.
Tam všude děti v posledních týdnech se svými učitelkami vyráběly různé drobné vánoční dárky, které pak ve středu nabídly rodičům i dalším návštěvníkům v rámci dobročinného jarmarku. V  pořádající školce Osvoboditelů ho tradičně provázel i doprovodný program. Jeho letošním hlavním hostem byla zpěvačka Aneta Langerová, která zahrála několik písniček a rozezpívala děti i rodiče.
„Je to úplně jiná dobročinná akce, než kterých se obvykle účastním, má takovou zvláštní rodinnou atmosféru, spojuje děti, učitelky i jejich rodiče, s poselstvím, že i když se přihodí vážná věc, může přinést novou naději. Navíc učí děti pomáhat druhým,“ pochvalovala si Aneta Langerová, která se po vystoupení trpělivě s dětmi fotila a rozdávala autogramy.
Návštěvníky jarmarku přišel pozdravit také Miroslav Adámek, primátor města Zlína, které akci podpořilo pořízením materiálu na výrobu dárků, nebo cyklista Josef Zimovčák, několik písniček zazpívali herci Městského divadla Zlín, dorazili zdravotní klauni a za pulty jarmarku se jako každý rok vedle pracovnic školky a dětí postavili také hokejisté Petr Čajánek a Martin Hamrlík. Nechyběli ani rodiče, prarodiče Zuzanky a bratr Matěj, kteří se na organizaci od počátku podílejí. A také zástupci kliniky dětské onkologie Fakulturní nemocnice v Brně, kde se Zuzanka léčila a kam poputuje výtěžek.
„Použijeme jej na vybudování transplantační ambulance a transplantační jednotky pro děti s nejtěžší formou akutní leukemie. Díky penězům, které dnes pomohly vydělat děti ze školek, budeme moci ambulanci kompletně celou vybavit, což by bylo obtížně zajistitelné z běžných prostředků nemocnice. Za to všem velmi děkujeme,“ řekl lékař onkologické kliniky Pavel Mazánek.
Kromě nakupování dárků ve všech pěti zúčastněných školkách mohli rodiče i další dárci přispět dobrovolnou částkou do kasičky. Někteří jarmark podpořili také tím, že doma vyrobili další drobnosti a věnovali je do prodeje. Výtěžek doplnily příspěvky od různých dárců a zlínských firem.
Celková částka, kterou pomohly děti vydělat na péči o své nemocné vrstevníky, činila přesně 356 463 korun, tedy o 110 tisíc korun víc než loni.
Den pro Zuzanku je koncipován jako oslava života a dětské dobročinnosti. Tématu vážných nemocí se dotýká přirozeně a citlivě s poselstvím, že každý včetně dětí může přispět k pomoci druhým. „Máme radost, že z Dne pro Zuzanku vznikla tradice. Krásné je i to, že se k nám při této příležitosti stále vracejí někdejší Zuzančini spolužáci, dnes již školáci, i jejich rodiče. Zuzanka nás všechny symbolicky spojuje,“ uzavřela ředitelka školky Hana Kadlčáková.
Text a foto: Martina Žáčková