Cyrilometodějská stezka získala titul Kulturní stezka Rady Evropy

29.05.2021 16:29

ZLÍN, LUCEMBURK – Jako první v České republice získal Zlínský kraj pro svůj mezinárodní projekt Cyrilometodějská stezka certifikaci Kulturní stezka Rady Evropy. Zapsal se tak do historie certifikovaných kulturních stezek rovněž jako první stezka zaměřená na slovanské kulturní dědictví. Toto jedinečné uznání, srovnatelné svým významem snad pouze se zápisem do UNESCO, je velkou příležitostí pro mezinárodní kulturní turismus.

„Po dlouhé době, kdy se to Zlínskému kraji nedařilo, jsem rád, že se to teď kolegům z kraje a celé partnerské sítě sdružení právnických osob Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a jeho zlínského sekretariátu podařilo dotáhnout. Náš kraj tím získává obrovský potenciál,“ prohlásil hejtman kraje Radim Holiš.
Sdružení kraj založil v jubilejním cyrilometodějském roce 2013 spolu s Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy. Síť reprezentovaná více než devíti desítkami partnerů napříč střední a jihovýchodní Evropou, svými aktivitami podporuje živý cyrilometodějský odkaz a hodnoty založené na respektování a dialogu mezi lidmi rozlišných kultur a vyznání.

„Věříme, že díky získání tohoto jedinečného titulu se ještě více zvedne zájem o cyrilometodějský kulturní odkaz nejen ve Zlínském kraji, ale v celé střední Evropě a dalších zapojených zemích. Na stezce, kterou tvoří značené trasy, historické, kulturní a jiné památky, tematické akce a vzdělávací programy, si najde každý to své. Ať už chce poznávat původní, slovanskou kulturu, nacházet místo pro odpočinek nebo aktivně trávit volný čas. Navštívit přitom může jak atraktivity známé, tak místa zapomenutá,“ uvedl Lubomír Traub, náměstek hejtmana Zlínského kraje.
O certifikaci sdružení usilovalo několik let a podařilo se to mimo jiné i díky perfektní prezentaci mezinárodního týmu před komisí Rady Evropy.

Tým ve složení: Martina Janochová (ředitelka sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje), Vania Radeva (ředitelka Bulharského kulturního institutu Bratislava) a Tatiana Mikušová (ředitelka Slovenského domu Centrope) dokázal v časově omezeném prostoru komisi přesvědčit o mimořádném významu daného projektu a tématu nejen pro slovanské země.
„Udělené uznání je pro nás radostnou zprávou od evropských institucí, že je naše práce reflektována a žádoucí. Je oceněním všech generací, kteří cyrilometodějskému odkazu věnovali nebo věnují svoji pozornost a péči. Je také vstupenkou na pole mezinárodního a udržitelného turismu a je na nás, jak naplno ji využijeme pro šíření cyrilometodějských sjednocujících idejí, zvýšení návštěvnosti i vlastní územní rozvoj,“ řekla ředitelka Martina Janochová.
Podrobnosti o stezce, sdružení a všech dalších faktech naleznou zájemci na webových stránkách: www.putujmebezhranic nebo www.cyril-methodius.cz.

Vlastimil Langer

Zdroj: Zlínský kraj

Foto: Zlínský kraj a Archiv SNZ