Cyrilometodějská stezka přispěla k zapojení České republiky do programu Kulturní stezky Rady Evropy

29.09.2023 08:39

ZLÍN/LODŽ - Česká republika byla minulý týden oficiálně přivítána mezi členské země Rozšířené parciální dohody o Kulturních stezkách Rady Evropy (tzv. EPA). Stalo se tak na 12. poradním fóru Kulturních stezek Rady Evropy, které se konalo minulý týden v polské Lodži. Svoji zásluhu na tom má i Cyrilometodějská stezka.

Náměstek ministra kultury České republiky Ondřej Chrást zde při této příležitosti pronesl: „Přesto, že se Česká republika stala řádným členem teprve s účinností od 5. července 2023, naše vzájemná spolupráce je výrazně delší. Bezprostřednímu přijetí České republiky předcházel náš roční statut pozorovatele a opomenout nemohu ani několik let trvající spolupráci na partnerské úrovni v rámci jednotlivých stezek. Zásadní roli zde sehrála Cyrilometodějská stezka, ale náš dík patří stejnou měrou všem participujícím subjektům.“

Předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub k tomu dodal: „Jsem rád, že se po letech vyjednávání může Česká republika zapojit mezi členy Rozšířené parciální dohody o Kulturních stezkách Rady Evropy. Kromě České republiky se letos stali novými členy i Moldavsko a Malta. Celkem tento program nyní podporuje 40 zemí a je to jedna z nejúspěšnějších dohod Rady Evropy. Vznikla v roce 2010 s cílem finančně a politicky podpořit význam programu kulturních stezek. Znamená to pro nás, že se svým hlasem prostřednictvím ministerstva kultury můžeme aktivně ovlivňovat jednání s ostatními zeměmi zapojenými do tohoto programu. Zároveň chci poděkovat všem, kteří se na tomto úspěchu České republiky podíleli, a věřím, že se nám tak bude společně dařit lépe rozvíjet a propagovat kulturní stezku sv. Cyrila a Metoděje.“

Vliv Cyrilometodějské stezky na rozšíření zemí připojených k EPA kvitoval i Stefano Dominioni, generální tajemník EPA a ředitel Evropského institutu kulturních stezek na pracovním setkání certifikovaných stezek.

Poradní fórum 2023 pořádala Rozšířená parciální dohoda o Kulturních stezkách Rady Evropy (EPA) a Evropský institut kulturních stezek ve spolupráci s Ministerstvem kultury a národního dědictví Polské republiky. Hlavním tématem akce byl sociální a tvůrčí rozměr kulturního dědictví v postindustriální éře. Účastníci ze 40 členských států připojených k programu Kulturní stezky Rady Evropy a zástupci 47 certifikovaných kulturních stezek se zaměřili na roli kulturního dědictví při budování mírové a demokratické společnosti.

Cyrilometodějskou stezku na fóru zastoupili pracovníci sekretariátu sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje Martina Janochová a Martin Peterka, Elka Zlateva z Cyrilometodějského výzkumného centra v Sofii a člen Vědeckého výboru stezky Ivan N. Petrov z Lodžské univerzity. Z fóra si odnesli nové kontakty pro šíření sítě Cyrilometodějské stezky a novou inspiraci od kolegů z celé Evropy pro její rozvoj, propagaci a síťování.

Program Kulturní stezky Rady Evropy byl založen v roce 1987. Jeho cílem je sdílet společné kulturní dědictví a hodnoty prostřednictvím naučných turistických tras, které s sebou nesou kulturní a historický význam evropského rozměru. K dnešnímu dni je na seznamu celkem 47 certifikovaných stezek vedoucích přes 60 zemí.

Českou republikou v současné době prochází deset Kulturních stezek Rady Evropy:
Cyrilometodějská stezka – jediná se sídlem v ČR,  Evropské mozartovské cesty, Evropská cesta židovského dědictví, Evropská stezka historických termálních měst, Destinace Napoleon, Evropská stezka průmyslového dědictví, Stezka železné opony - Eurovelo 13, Evropská stezka osvobození, Stezka reformace, Stezka historických kaváren.

Více o programu Kulturní stezky Rady Evropy a 47 tematických stezkách: CulturalRoutes of the Council of Europe - Homepage - CulturalRoutes (coe.int).
Vlastimil Langer
Zdroj a foto:
Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje