Cyrilometodějská stezka byla zapsána mezi Kulturní stezky Rady Evropy

09.06.2021 16:30

ZLÍNSKÝ KRAJ – Slavnostní číše vína u příležitosti zápisu Cyrilometodějské stezky mezi certifikované Kulturní stezky Rady Evropy se v úterý 8. června uskutečnila ve zlínské Baťově vile. Zúčastnili se jí členové a partneři sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje.

„Za sebe i za své kolegy z Rady Zlínského kraje mohu se vší upřímností říct, že tento okamžik vnímáme jako významnou historickou chvíli a zároveň velký závazek pro budoucnost. Jsme si velmi dobře vědomi, jak hodnotné dílo jsme mohli převzít od všech, kdo se podíleli na samotném vzniku konceptu Evropské poutní stezky svatých Cyrila a Metoděje a usilovali o to, aby se tato krásná myšlenka začala proměňovat v realitu. Přeji všem, kdo se po cyrilometodějských stopách vydají, hodně štěstí a těch nejpěknějších zážitků i poznání,“ uvedl ve svém proslovu náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub, zodpovědný za oblast cestovního ruchu.

Mezi dalšími významnými hosty byli také Mons. Josef Nuzík, pomocný biskup a generální vikář olomoucké arcidiecéze, a Giorgio Franco Aletti, emeritní honorární konzul České republiky v Miláně, který v minulosti zásadním způsobem vstoupil do projektu Cyrilometodějské stezky a byl nápomocen při získávání partnerů projektu v Itálii a v balkánských zemích. Se zdravicí, kterou přednesla předsedkyně výboru Zastupitelstva Zlínského kraje Alena Gajdůšková, se připojil rovněž ministr kultury České republiky Lubomír Zaorálek.

„Cyrilometodějská stezka získala certifikaci Kulturní stezka Rady Evropy jako vůbec první v České republice. Do historie certifikovaných kulturních stezek se navíc zapsala rovněž jako první stezka zaměřená na slovanské kulturní dědictví,“ sdělila krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.

Více informací o certifikaci Cyrilometodějské stezky i o stezce samotné najdete na webových stránkách Zlínského kraje: https://www.kr-zlinsky.cz/cyrilometodejska-stezka-ziskala-titul-kulturni-stezka-rady-evropy-aktuality-17053.html

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj