Čtyři podvody za jeden den zaměstnávají kriminalisty

27.08.2022 10:31

ZLÍNSKO - Hned čtyři trestní oznámení týkající se pokusů o podvod prostřednictvím internetového bankovnictví řeší od středy 24. srpna zlínští kriminalisté. Policisté proto upozorňují občany, aby si dávali pozor na své finance a nevěřili v rychlé zbohatnutí.
„První dva případy jsou si velmi podobné. Čtyřiačtyřicetiletého muže a o dva roky starší ženu kontaktoval v různých časech muž, který jim nabídl zbohatnutí výběrem peněz z bitcoinového účtu s odůvodněním, že právě teď je výhodná doba. Muž i žena nezávisle na sobě s výběrem peněz souhlasili a poskytli neznámé osobě vzdálený přístup do svého počítače prostřednictvím aplikace Anydesk. Podvodník se tím jednoduše dostal do jejich bankovních účtů. Ze tří účtů, které měl muž u jedné bankovní společnosti, vybral veškeré finance, téměř padesát tisíc korun. Ženu připravil o třicet tisíc korun a zároveň si prostřednictvím jejího účtu požádal o úvěr ve výši 450 tisíc korun,“ uvedla Monika Kozumplíková, policejní mluvčí.
Třetí podvedenou je sedmačtyřicetiletá žena, která prostřednictvím aplikace „Vinted“ prodávala školní aktovku za 600 korun. Ozvala se jí zájemkyně, která jí poslala odkaz, v němž žena, která aktovku prodávala, vyplnila veškeré údaje ke své platební kartě včetně CVV kódů a svého jména. Následně jí přišel požadavek na provedení platby ve výši 30 tisíc korun, který také potvrdila. Vzápětí si uvědomila, že se zřejmě stala obětí podvodu a volala do banky, aby transakci zrušila. To už se jí ale nepodařilo. Podala proto trestní oznámení.
„Čtvrtým podvedeným je dvaasedmdesátiletý senior, který na sociální síti uviděl odkaz na možnost stabilního příjmu ve výši 25 tisíc korun měsíčně. U odkazu byla fotografie vládního činitele, což bylo zřejmě pro muže důvěryhodné. Přes odkaz se dostal na stránky, kde figuroval další vládní činitel. Obratem volal seniorovi neznámý muž, který mu vysvětlil, že proto, aby měl stabilní příjem, musí nejprve zaslat registrační poplatek pět tisíc korun. Muž zaslal požadovanou částku. Pak už následovalo několik hovorů, v nichž seniora přesvědčili o nainstalování aplikace Anydesk ke vzdálenému přístupu do jeho počítače. Další den přišel muž na to, že mu někdo z jeho bankovního účtu odčerpal ve dvou částkách bezmála 100 tisíc korun,“ popsalas poslední případ policejní mluvčí.
Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. „Trestní sazba se v těchto případech pohybuje od dvou až do osmi let odnětí svobody,“ dodala Monika Kozumplíková, přičemž zdůraznila, že pachatele je ale velmi složité vypátrat.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje