Cizinec vystupoval pod dvojí identitou, bude vydán Slovensku

22.01.2021 09:35

POLICIE ZLÍNSKÉHO KRAJE - Dobrou práci odvedli policisté z cizinecké policie, když odhalili cizince, který měl dvě legální totožnosti. Uplynulou neděli třicetiletého muže na základě evropského zatýkacího rozkazu zadrželi.
„Policisté už předtím zjistili, že tento muž má nejenom občanství Ukrajiny, ale i Maďarska, a to vždy na jiné, ale velmi podobné jméno. Evropský zatýkací rozkaz na něj vydal, jako na příslušníka Ukrajiny, soud v Bratislavě, protože se opakovaně k soudu ohledně řízení pod vlivem alkoholu nedostavoval, i když tak přislíbil. K pobytu v Uherském Hradišti pak byl přihlášen zase pod identitou Maďarska,“ informovala krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Cizinec se v České republice běžně prokazoval pasem Maďarska, ale někdy používal pas Ukrajiny. Například vloni ke konci roku policejní hlídce ve Veselí nad Moravou při zastavení předložil pas Ukrajiny. „Tenkrát policisté zjistili, že je na něj vyhlášeno pátrání po pobytu. Policistům uvedl, že bydlí na určité adrese ve Veselí nad Moravou a předal jim i své telefonní číslo. Tyto informace předali kolegové na soud do Bratislavy, který muže k soudu předvolával, ovšem neúspěšně, i jeho telefon byl nekontaktní, proto na něj vydal soud evropský zatýkací rozkaz. Policisté později zjistili, že se muž odstěhoval někam do Uherského Hradiště, kde ho o pár dnů později zastavila při silniční kontrole policejní hlídka, které předložil pas Maďarska,“ sdělila mluvčí.

Policistům z cizinecké policie ze zjištěných informací vyplynulo, že se jedná o stejnou osobu a informovali krajské státní zastupitelství, které udělilo souhlas se zadržením osoby. „Při zadržení, které proběhlo uplynulou neděli v Uherském Hradišti, cizinec policistům předložil maďarský cestovní pas, podle kterého bylo všechno v pořádku. Poté však kolegové cizince vyzvali, ať předloží i ukrajinský pas, což udělal. Podle jména v tomto pase byl na muže vydán evropský zatýkací rozkaz, proto ho kolegové zadrželi, následně za přítomnosti obhájce vyslechli a eskortovali do Brna, kde krajský soud rozhodl o jeho vydání na Slovensko. V současné době je v předávací vazbě,“ dodala Lenka Javorková.

Policisté provedli pomocí speciálního přístroje důkladnou kontrolu obou dokladů a nezjistili neoprávněné změny či zásahy do dokladů, oba doklady byly shledány jako pravé. Zjistili, že se jedná se o maďarskou mutaci ukrajinského jména. Cizinec uvedl, že v maďarském pase má jméno po svých předcích, což maďarské úřady umožňují a potvrdily to. 

Vlastimil Langer

Zdroj: Policie Zlínského kraje

Ilustrační foto: Archiv KNZ