Chystá se čipování popelnic, město žádá občany o spolupráci

10.06.2024 08:46

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice ve spolupráci se společností Biopas připravuje označení popelnic a kontejnerů na odpad ve městě i v místních částech. Budou postupně opatřeny takzvanými RFDI čipy. „Cílem je lepší kontrola vývozu odpadu a optimalizace svozových tras, což pomůže snížit náklady města na odpadové hospodářství,“ uvedl místostarosta Karel Holík, který je zároveň jednatelem firmy Biopas, ve které má město podíl 50 procent.
V Kroměříži a místních částech města je nyní kolem 9500 popelnic a kontejnerů. Jejich označení čipem bude probíhat postupně. „Začneme v červenci kontejnery umístěnými na veřejně přístupných místech. Postupně přijdou na řadu popelnice u rodinných domů. Bude nutné, aby je občané ponechali venku i po svozu odpadu, aby je bylo možné očipovat,“ popsal vedoucí radničního odboru služeb Lambert Hanzal.
O přesném harmonogramu čipování popelnic a kontejnerů budou občané včas informováni. „Nad rámec obvyklých komunikačních kanálů, jako jsou internetové stránky www.mesto-kromeriz.cz nebo facebookový účet města, bude upozornění zveřejněno i na speciálně vytvořeném webu pro odpadové hospodářství odpady.mestokm.cz. A počítáme i s letáky, které občané dostanou do svých poštovních schránek,“ doplnil Holík.
„Čipování bude provedeno umístěním plastového puku o velikosti přibližně tří centimetrů do předem připraveného otvoru, kterým jsou plastové odpadové nádoby vybavené již z výroby. Následně se do pořízeného software načte číslo čipu a zanese informace o typu nádoby, druhu odpadu a přesné GPS pozici. Při svozu odpadu pak budou vozidla Biopasu vybavena snímačem, který čip popelnice načte automaticky,“ sdělil Jan Vondrášek, kroměřížský tiskový mluvčí.
Součástí akce bude také výměna stávajících plechových popelnic za plastové. „Měnit se budou kovové popelnice o objemu 110 litrů, místo kterých občané dostanou nové černé plastové nádoby o objemu 120 či 240 litrů. Kromě toho, že plechové popelnice postupně dosluhují, je důvodem výměny fakt, že je nelze označit čipem,“ uzavřel Hanzal.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž