Český červený kříž ocenil 391 dárců krve ze Zlínského kraje

30.10.2021 07:36

ZLÍNSKÝ KRAJ – Pomáhají zachraňovat lidské životy a nyní se díky tomu dočkali zaslouženého uznání. „Bezpříspěvkoví dárci krve ze Zlínského kraje v úterý 26. října v Malém kongresovém sále zlínského hotelu Moskva obdrželi Janského plakety a Zlaté kříže II. a III. třídy. Celkem 391 oceněným dárcům přišli poděkovat a vyjádřit úctu také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, jeho náměstkyně pro zdravotnictví Olga Sehnalová a předsedkyně sociálního výboru krajského zastupitelstva Alena Gajdůšková,“ informovala krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.

Zlaté a Stříbrné medaile profesora Jana Janského, stejně jako Zlaté kříže II. a III. třídy, jsou ocenění udělovaná dárcům krve za opakovaný bezpříspěvkový odběr. Medaile jsou pojmenovány po Janu Janském, českém lékaři a psychiatrovi, který je považován za objevitele čtyř základních krevních skupin. Uděluje je Český červený kříž, a to ve třech úrovních: Bronzovou medaili za 10, Stříbrnou za 20 a Zlatou za 40 odběrů. Vyšší počty odběrů jsou pak oceňovány Zlatými kříži – Zlatý kříž III. třídy za 80 odběrů a Zlatý kříž II. třídy za 120 odběrů.
Stříbrnou medaili tentokrát obdrželo 270 a Zlatou medaili 96 dárců. Držiteli Zlatého kříže III. třídy se nově stalo 20 dárců, Zlatý kříž II. třídy získalo pět dárců.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj