České a slovenské kuchařky opět vařily společně

25.03.2022 07:07

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - České a slovenské kuchařky z mateřských a základních škol se opět setkaly v rámci přeshraničního projektu Hovorme o jedle – žimzdravo a chutne. Všichni členové projektu, jehož účastníkem je i město Rožnov pod Radhoštěm, tak navázali na první společné vaření, které se uskutečnilo v Rožnově pod Radhoštěm. V druhém březnovém týdnu byl hostitelem hlavní přeshraniční partner Rožnova - Kysucké Nové Mesto.
 „Během prvního dne slovenské a české kuchařky společně, pod dohledem odborné lektorky Dariny Grmanové, připravovali chutná a tradiční jídla z regionálních surovin, která by se mohla připravovat ve školních jídelnách s důrazem na moderní způsob přípravy, nutriční hodnoty a chuťovou vyváženost,“ uvedl Michal Laktiš, vedoucí odboru strategického rozvoje a projektů MěÚ Rožnov.
První den se nesl i ve slavnostním duchu, protože proběhl také slavnostní křest společné publikace receptů, na které se podíleli oba partneři malého projektu. „Publikace s názvem Zdravo a chutne – Zdravě a chutně bude sloužit k inspiraci kuchařek při přípravě zdravých a chutných jídel z regionálních surovin pro mateřské a základní školy. Křtilo se pepřem a solí za přispění přání ze strany obou projektových partnerů,“ prozradil Michal Laktiš. 
Vzhledem k úspěchu z prvního setkání v Rožnově přišla i na Slovensku řada na vaření v konvektomatech. „A opět to bylo s rožnovskou firmou Retigo a jejími mistry kuchaři, kteří společně s odbornou lektorkou Darinou Grmanovou  vedli druhý den školení, který probíhal interaktivní formou a byl zaměřen na různé druhy přípravy a vaření jídel v konvektomatech,“ doplnil k úspěšnému dvoudennímu setkání Michal Laktiš. Dle jeho slov předmětný malý projekt splnil svůj účel a hlavní cíl. Oba projektoví partneři a účastníci školení ho hodnotili pozitivně a úspěšně. Další snahou obou projektových partnerů bude pokračovat v dalších nástavbách tohoto projektu prostřednictvím dalších projektů nebo souvisejících aktivit.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm