Bývalý dům vojenské správy přestaví na byty společnost VW Wachal

31.07.2021 14:22

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice zná stavební firmu, která přebuduje sídlo bývalé vojenské správy v Havlíčkově ulici na byty. „Veřejnou zakázku získala společnost VW Wachal z Kroměříže, která nabídla cenu zhruba 106 milionů korun. Podle projektu přitom náklady činily kolem 150 milionů korun. Hotovo by mělo být nejpozději na jaře roku 2023,“ řekl tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
„Jedná se o jednu z největších investic, kterou jsme si v tomto volebním období naplánovali. Pomůže nám s řešením nedostatku startovacích bytů pro mladé lidi i bytů pro soběstačné seniory,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.
V budově také bude mít zázemí městská policie, která se přestěhuje ze stávajícího sídla na Velkém náměstí. Město má na akci přislíbenou dotaci necelých 38 milionů korun z evropských fondů, konkrétně z IROP (Integrovaného regionálního operačního programu).
Podle projektové manažerky radnice Lucie Dusíkové bude městská policie sídlit v přízemí objektu, v prvním podzemním podlaží bude mít sklady, šatny či tělocvičnu. Ve druhém až pátém nadzemním podlaží objektu budou byty. „Půjde o 29 bytových jednotek, Osmnáct z nich bude o výměře 1 + kk, zbylé budou tvořit byty 2 + kk a 3 + kk,“ sdělila Dusíková. Rekonstruována bude střecha i plášť budovy a také interiér včetně topení a rozvodů vody, elektřiny a odpadů.
Součástí projektu Bytový dům Havlíčkova 1 v Kroměříži je i přístavba stanice městské policie, která bude propojena s rekonstruovanou částí přízemí mostkem. Městská policie bude mít v přístavbě sál, kanceláře a toalety. Parkování pro městskou policii bude zahloubeno pod terénem, navrženo je celkem 11 míst.
Práce na rekonstrukci domu bývalé vojenské správy by měly začít v srpnu. Město již v lokalitě staví parkovací dům, jehož hrubá stavba stojí v těsné blízkosti budovy někdejší vojenské správy. „Vznikne tak komplex, který vyřeší mnohé problémy, které trápí občany i návštěvníky města,“ poznamenal Němec.
Koupi budovy i přilehlých pozemků, na kterých bude parkovací dům, schválili zastupitelé v roce 2016. „Stavba parkovacího domu byla zahájena v závěru loňského roku. Staví ho společnost GEMO z Olomouce, náklady činí asi 86 milionů korun. Město má na akci slíbenou dotaci téměř 51 milionů korun z evropských fondů. Parkovací dům bude mít 137 stání, z toho šest míst bude vyhrazeno pro handicapované. Hotovo by mělo být v prvním čtvrtletí příštího roku, proti původnímu harmonogramu o několik měsíců dříve,“ připomněl Jan Vondrášek.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž