Bugatky opět zaburácí Zlínem

21.08.2021 07:51

ZLÍN - Srdce milovníků nádherných automobilových veteránů po roční odmlce opět zaplesá. Už neodmyslitelně patří k Barum Czech Rally Zlín tradiční akce pod názvem Grand Prix Bugatti Zlín. Fanoušci motorismu uvidí na trati městského okruhu a na výstavě před zlínským zámkem v parku Svobody nádherné historické závodní automobily z dvacátých a třicátých let včetně oblíbených bugatek od pátečního odpoledne 27. srpna od 14 hodin. GP Bugatti Zlín je opět součástí Grand Prix historických automobilů pod patronací Autoklubu České republiky, který letos čítá tři podniky. Pořadatelský tým pod vedením Ladislava Samohýla připravil pro letošní ročník pár změn. 

„Nádherné závodní vozy z minulých let se objeví po trase divácké Super rychlostní zkoušky v centru krajského města Zlína. Při letošním devátém ročníku došlo k několika úpravám. Start a cíl bude nově umístěn v prostranství před zlínským zámkem v Gahurově ulici před vjezdem na nadjezd u autobusové zastávky. Startovní procedura se neuskuteční stylem Le Mans,“ informoval tiskový mluvčí rally Roman Ordelt.
„Městská erzeta se letos jede na rozdíl od předchozích let v obráceném směru a z důvodů organizace jsme přesunuli startovní prostor. Letos přistupujeme k omezení počtu startujících, ale na druhou stranu dochází ke zkvalitnění startovního pole. Záměrem naší snahy je uspořádat opravdový závod bugatek. Chceme upřednostnit kvalitu před kvantitou,“ upřesnil Josef Tlusťák, tajemník GP Bugatti Zlín. První jízda je na programu v 17 hodin, druhá o hodinu později.  V 17:30 hodin se uskuteční exhibiční jízda historických vozidel.

Organizátoři evidují v hlavním závodě GP Bugatti Zlín například vozy Bugatti různých typů včetně označení 13, dále vozy Sénéchal SS, MG-KN Kompresor, Alfa Romeo 8C, Alvis TA 14 sport, Aston Martin 15/98,Amilcar CGS,Wolseley Hornet V6, Jaguar SS 100, Bentley 4,5l Blowera další. Ve startovním poli se objeví i významné osobnosti jako například vyhlášený český kardiochirurg a uznávaný lékař Jan Pirk na voze Bugatti 13.
 „Pan profesor se netají velkou láskou k veteránským autům, dokonce pár skvostů má ve své sbírce. Poprvé ve Zlíně startoval jako automobilový závodník v roce 2014 a pokud mu to pracovní a další okolnosti dovolí, jezdí k nám pravidelně. Letos poveze opět startovní číslo 1,“ pověděl Josef Tlusťák. Na městském okruhu pojede i vůz Mercedes-Benz 1908 GP, který v předloňském roce s Ladislavem Samohýlem za volantem  nespatřil šachovnicový cíl. „Letos chystáme překvapení. Za volant se posadí Wolfgang Bremm, generální ředitel společnosti Mercedes-Benz Cars Česká republika,“ uvedl Tlusťák.
I při devátém díle je do programu akce vložena ukázková jízda historických vozidel různých automobilů jako například Laurin& Klement MS, MG Magnete, dále Škoda 1100 OHC, Mercedes Benz Cabrio, Auburn 8/88 Speed, Austin-Healey 100/6, Chevrolet Corvette C3, Jaguar E-Type, Volvo 121 Amazon, Porsche a další. Tato vozidla, která nejedou na čas, budou kroužit po městském okruhu v čase od 17:30 do 18 hodin.

Zlínský závod Grand Prix Bugatti Zlín bude opět součástí šampionátu Grand Prix historických automobilů 2021, který se koná ve spolupráci Autoklubu ČR a pořadatelů jednotlivých závodů. Soutěž je vypsána pro vozidla vyrobená do roku 1939, soupeří se v jízdě pravidelnosti. Nejde o závodění ve smyslu dosažení co nejrychlejšího času, ale o takzvané zkoušky pravidelnosti, kdy je úkolem posádky dodržet předepsaný čas pro absolvování trati. Po úspěšné premiéře šampionátu v roce 2019 byl úvodním podnikem veteránské Grand Prix v letošním roce legendární dálkový závod 1000 mil československých, který odstartoval v srpnu od klubového domu Autoklubu ČR, odkud se jely původní ročníky a kde se potkávali jezdci zvučných jmen meziválečného období. 1000 mil československých se jela na původní trati závodu Praha – Bratislava a zpět. 

Pořadatel každého závodu vyhlásí tři nejlepší jezdce v těchto kategoriích:
- automobily značky Bugatti
- automobily do roku výroby 1928
- automobily od roku výroby 1928
- pohár Elišky Junkové (kategorie pro dámy za volantem)

IX. ročník Grand Prix Bugatti Zlín 2021 

Pátek 27. srpna – časový program
14:00 – 17:00 hod., 19:00 – 20:00 hod. – výstava historických vozidel pro veřejnost v prostorách před zámkem ve Zlíně
17:00 – 17:30 hod. – start GP Bugatti Zlín, 1. jízda, start ulice Gahurova (3 kola)
17:30 – 18:00 hod. – exhibiční jízda historických vozidel
18:00 – 18:30 hod. – start GP Bugatti Zlín, 2. jízda, start ulice Gahurova (3 kola)
20:00 hod. – vyhlášení GP Bugatti Zlín (park Svobody u zlínského zámku)

Další informace naleznete na www.czechrally.com a nezapomeňte barumku sledovat také na oficiálních profilech facebooku, instagramu a twitteru.

Vlastimil Langer

Zdroj: Barum Czech Rally Zlín

Foto: Lukáš Urbaník