Benefiční baňka podeváté podpoří porodnici, letos má podobu anděla

02.12.2021 06:55

VSETÍN - Symbolickou podobu anděla s flétnou v modré a růžové barevnosti mají letošní benefiční baňky, které již podeváté podpoří vsetínskou porodnici. „Za rovnou stokorunu jsou již nyní ke koupení v podnikové prodejně IRISA ve Vsetíně - Luhu. Ve čtvrtek 2. prosince od 15.00 do 17.00 hodin pak také v obchůdku IRISA v 1. patře Smetanovy obchodní galerie, kde bude tyto vánoční ozdoby prodávat a na kupující se těšit personál gynekologicko-porodnického oddělení,“ informovala tisková mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

„Po loňské přestávce jsme chtěli opět prodávat ve stánku na mikulášských a vánočních trzích, ty však byly v závěru minulého týdne zrušeny. Nicméně věříme, že si andělé své kupující najdou i tak,“ sdělil za Nadační fond pro rozvoj vsetínské porodnice Martin Janáč, zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice.

Proč zvolili pro letošní Vánoce právě tuto baňku? „Prostřednictvím sociálních sítí a e-mailů jsme dostali různé návrhy, nakonec jsme se rozhodli pro anděla. Rezonoval nám se současnou, náročnou situací, kterou, nejen ve zdravotnictví, už druhým rokem prožíváme. Všichni potřebujeme svého anděla,“ zamyslel se Janáč. Ostatně slovo anděl je v současné době také často zmiňováno v souvislosti s prací zdravotníků, jejich obětavostí a pracovním nasazením. 

Benefiční baňku pro porodnici vyrobila vsetínská Irisa, stejně jako v předchozích osmi ročnících. Vloni výtěžek z prodeje činil čtyřicet tisíc korun, obdobně by tomu mohlo být, pokud se všechny baňky prodají, také v letošním roce. „Většinu baněk vloni objednali lidé prostřednictvím e-shopu. Ozdoby tak putovaly i do Liberce či Plzně, ale většina zůstala v našem regionu,“ připomenul Vlastimil Juřička z Irisy Vsetín s tím, že letos se budou baňky prodávat v „kamenných“ obchodech.  

Výtěžek chtějí porodníci stejně jako vloni věnovat na vzdělávání. „Díky získaným prostředkům jsme mohli přímo ve Vsetíně zajistit pro zdravotníky zajímavé kurzy podpory kojení, metod tejpování a práce se šátkem rebozo. A nabídnout tak těhotným ženám další novinky a služby,“ zhodnotil Janáč. 

V předcházejících letech putoval výtěžek aktivit nadačního fondu především do obnovy vybavení. „Nyní však máme díky dotacím z EU nové přístroje a vybavení za více než 11,5 milionu Kč. Připomenu nová porodní lůžka, moderní vyšetřovací křesla, elektricky polohovatelné postele na lůžkové části a také řadu nových přístrojů, mezi nimi je i jeden z nejmodernějších ultrazvuků, který využívají prenatální centra ve velkých nemocnicích,“ bilancoval Janáč a poděkoval všem, kteří se na modernizaci porodnice podíleli a podílejí. 
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Vsetínská nemocnice