Baťova nemocnice má mnohaleté zkušenosti s domácími předčasnými porody
ZLÍN - Na paní Marcelu přišly porodní kontrakce v 29. týdnu těhotenství. Zastihly ji doma na chodbě. Stačila přivolat „záchranku“, než však dorazila, dítě bylo na světě. Dýchalo spontánně, i když s potížemi, maminka mu poskytla potřebné teplo a záchranáři po základním ošetření přivolali novorozenecké oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.
„Vyjížděli jsme k dítěti, které bylo v celkově uspokojivém stavu a které jsme i s jeho maminkou převezli k nám na jednotku intenzívní péče. Dobře si na ten případ pamatuji. Situace, kdy se v takovém předstihu rozběhne porod doma, jsou opravdu výjimečné. Většina z nich však má šťastný konec a platí to i pro tento,“ vzpomínal Jozef Macko, primář novorozeneckého oddělení Baťovky.
Jestliže porody v 29. týdnu těhotenství, tedy cca deset týdnů před běžným termínem, jsou výjimečné, předčasné příchody dětí na svět jsou běžné. Rodí se takto každé desáté dítě. Na tento fakt upozorňuje i Světový den předčasně narozených dětí, který letos připadl na středu 17. listopadu.
O předčasně narozené děti se v České republice starají perinatologická centra. Je jich dvanáct, jedno z nich ve zlínské nemocnici, kde je součástí novorozeneckého oddělení. Za čtvrt století jeho existence vyjížděli zdravotníci k předčasným porodům mnohokrát. „Ve většině případů se jedná o rutinní činnost,“ podotkl primář Jozef Macko.
V rámci zajištění předčasných porodů a převozů takto narozených dětí a jejich maminek Baťovka úzce spolupracuje se Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje. Společně řešily už stovky případů, občas s podobně napínavým průběhem jako byl u paní Marcely. „Jsme kolegům a kamarádům ze zdravotnické záchranné služby za skvělou spolupráci opravdu vděčni. A vděčni jim jsou i naši pacienti a jejich rodiče,“ vzkázal Jozef Macko.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně