Barumka jede letos na dřeň

21.08.2015 18:28

ZLÍN – Není to chyba v titulku, ale organizátoři letošního ročníku Barum Czech Rally Zlín přijali za své zvýšit počet dárců kostní dřeně v projektu Jedu na dřeň!  „Zatímco v sousedním Německu je pět procent obyvatel dárci kostní dřeně, u nás je toto procento mizivé. Nedostatek dárců kostní dřeně snižuje šanci pacientů s leukémií nebo onkologickým onemocněním téměř na minimum. Cílem kampaně je doplnit registr dárců kostní dřeně o mladé lidi do pětatřiceti let. V Německu vstupuje do registru dárců kostní dřeně každý dvacátý člověk, v ČR jen každý dvoustý. Proto si nesmírně vážím této aktivity,“ přivítala počin organizátorů akce krajská koordinátorka dárců kostní dřeně Zdena Wasserbauerová.
„Každé tři minuty je na světě diagnostikován další člověk, který onemocněl poruchou krvetvorby. Proto jsme se rozhodli využít naše znalosti a dovednosti v online marketingu a pomocí sociálních sítí se zaměřujeme právě na mladé lidi, kteří by registr dárců občerstvili,“ řekl Jan Čada ze Zlínské agentury Reklamní Inženýři, která projekt pro Barum Czech Rally Zlín organizuje.
Zákeřné choroby se nevyhýbají ani sportovcům a na letošní barumce vinou nemoci startuje jako spolujezdec pouze exhibičně i Američan Alex Kuhuran (28), který na vhodného dárce čeká a s velkou chutí se rozhodl podpořit kampaň Jedu na dřeň! „Transplantace kostní dřeně je jediným skutečným lékem na jinak nevyléčitelné formy rakoviny, jakou je i ta, kterou diagnostikovali mně. Malý krevní vzorek tak může pomoci dostat někoho zpět do hry, která by jinak mohla skončit velmi brzy,“ uvedl Kuhuran.
O štěstí na rozdíl od něj může hovořit mladík Jakub Lekeš z Šumic na Uherskohradišťsku, jehož zákeřná nemoc zasáhla před dvěma lety. „Absolvoval jsem léčbu chemoterapií, ale choroba se po čase opět vrátila. Život mi zachránila transplantace kostní dřeně od dárce z Německa a teď se cítím zdráv,“ popsal ve zkratce svůj příběh Jakub.
„Chtěli bychom dokázat, že lidem v našem kraji není lhostejný osud těch, kteří jsou těžce nemocní, a věříme, že s pomocí osobností ze světa motorsportu oslovíme tisíce mladých lidí, kteří se rozhodnou zapsat do registru dárců kostní dřeně,“ prohlásil Miloslav Regner, ředitel Barum Czech Rally Zlín.
Organizátoři barumky spolu s Českým národním registrem dárců dřeně připravili pro návštěvníky rally možnost zápisu do registru přímo v srdci soutěže. Rychle, bezbolestně a s malou odměnou. Odběrná místa budou na startu a v cíli rally a také v servisní zóně.
„Na barumku dorazí každý rok desetitisíce fanoušků a já věřím, že všem bije srdce jak pro rally, tak i pro dobrou věc. Stejně jako na erzetě, tak i v životě platí, že kdo může, ten pomůže,“ dodal Jan Regner, zástupce ředitele Barum Czech Rally Zlín.
Vlastimil Langer
Foto realizačního týmu: www.jedunadren.cz JAN SALAČ