Astronomové v odlesku Nobelových cen

21.04.2021 14:04

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Nejprestižnější ocenění vědecké práce – Nobelova cena – bude námětem on-line přednášky, kterou ve středu 21. dubna v 18:00 hodin uspořádá valašskomeziříčská hvězdárna. Její odborný pracovník Ladislav Šmelcer se zaměří výhradně na ocenění za astronomii, jež při hodnocení významných objevů náleží do kategorie fyziky.
„Bude to průřez fascinující historií, která odhalila mnoho tajemství vesmíru. Posluchačům představím 22 krátkých příběhů, mnohdy překvapivých,“ prozrazuje autor přednášky. „Kupříkladu Albert Einstein nezískal Nocelovu cenu za Speciální teorii relativity, nýbrž za objev fotoelektrického jevu. Na jeho principu jsou založeny CCD čipy, bez nichž se neobejde žádná kamera, fotoaparát nebo mobilní telefon. Mimochodem, autoři CCD čipu Williard Boyle a George E. Smith získali Nobelovu cenu teprve v roce 2009, čtyřicet let po svém vynálezu,“ připomněl Šmelcer.  
K některým astronomickým jevům se váže hned několik Nobelových cen. „V případech kosmického záření a částic nazvaných neutrina byly uděleny za samotný objev a poté za vývoj detekčních přístrojů,“ doplnil odborný pracovník hvězdárny.
O rostoucí prestiži astronomie podle něj svědčí skutečnost, že zástupci tohoto oboru získali od roku 2010 pět Nobelových cen, což je ve 120leté historii jejich udílení zdaleka nejvíce. „Vyznamenané objevy jsou o to cennější, že mnohdy se za nimi skrývají desítky let usilovné vědecké práce,“ řekl autor přednášky, která proběhne na kanálu YouTube – k jejímu sledování postačí kliknout na příslušnou ikonu na titulní straně webu www.astrovm.cz.      

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Hvězdárna Valašské Meziříčí