Astronom z Valašského Meziříčí pomohl čínskému kolegovi

02.05.2021 07:35

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Nezvyklou žádost obdržel v minulých dnech odborný pracovník valašskomeziříčské hvězdárny Ladislav Šmelcer. Absolvent univerzity v Šan-tungu, metropoli stejnojmenné čínské provincie, jej požádal o údaje týkající se proměnné hvězdy označované jako NR Camelopardalis, v českém překladu Žirafa.
„Když jsem spatřil čínské znaky před jeho e-mailovou adresou, zalekl jsem se, jestli se nejedná o hackerský útok. Následný anglicky psaný text mě ale uklidnil,“ uvedl Šmelcer, jenž se pozorováním proměnných hvězd zabývá téměř čtvrt století a v současné době je místopředsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti.
Data, o něž čínský astronom požádal, pocházejí z let 2018 až 2020. „Představují vedlejší produkt tehdejších pozorování. S dalším českým kolegou jsme se soustředili zejména na nově objevenou eruptivní hvězdu, která se nachází v blízkosti NR Camelopardalis,“ připomněl odborný pracovník hvězdárny.
Výsledky pozorování proměnné hvězdy do Číny ochotně odeslal. „Mezi astronomy je taková výpomoc běžná,“ vysvětlil Šmelcer. „Tento kolega navíc o informace požádal, přestože část z nich je veřejně přístupná. Kromě toho nabídl, že nás ve spojení i s naší hvězdárnou uvede jako spoluautory své připravované práce,“ dodal pracovník valašskomeziříčské hvězdárny.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Pod foto: Ladislav Šmelcer u dalekohledu