Asistenti prevence kriminality a domovníci se osvědčili

06.12.2021 10:37

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Po třech letech skončí ve městě úspěšný projekt, na který získala Městská policie Valašské Meziříčí 95 % dotaci z Evropského sociálního fondu. V ulicích a také městských bytových domech v rámci něj pomáhají asistenti prevence kriminality a domovníci-preventisté.

„U místní městské policie pracuje celkem 30 strážníků včetně ředitele a jeho zástupců. S ohledem na množství činností, které musí zajišťovat například i ve spolupráci s Policií ČR, se však pohybují na hranici časových a personálních kapacit,“ uvedl tiskový mluvčí meziříčské radnice Jakub Mikuš.
„Proto jsme v roce 2019 zahájili projekt Asistenti prevence kriminality a domovníci-preventisté ve Valašském Meziříčí s náklady sedm milionů korun, na který jsme získali 95 procentní dotaci. Od té doby v ulicích našeho města pomáhají takzvaní preventisté, kteří ve spolupráci se strážníky nejen monitorují veřejný pořádek, ale vykonávají také dohled před základními školami. Domovníci jsou pak pro nás zárukou řádné správy městských bytových domů zejména v lokalitách ohrožených sociálním vyloučením,“ představil projekt starosta Robert Stržínek.

Ve Valašském Meziříčí tak aktuálně působí tři asistenti prevence kriminality a tři domovníci-preventisté. „Projekt skončí k poslednímu únoru příštího roku. S činností preventistů a domovníků jsme opravdu spokojeni, protože jejich práce vhodně doplňujeme činnosti, které městská policie zajišťuje. Budeme proto usilovat o prodloužení projektu i v dalším období,“ řekl šéf valašskomeziříčských strážníků Jan Camfrla.

Městská policie zároveň provádí dotazníkové šetření mezi občany města s cílem zjistit jimi vnímaný pocit bezpečí. Až do konce ledna 2022 tak mohou lidé na webu www.valmez.cz vyplnit elektronický dotazník (více také ZDE). Zájemcům je dostupný i v tištěné podobě přímo na služebně Městské policie Valašské Meziříčí (Tolstého 1138) a v Turistickém informačním centru Valašské Meziříčí (Komenského 169).
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Valašské Meziříčí