Archeologové odhalili na náměstí kořeny osídlení města

25.11.2021 11:35

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Zřejmě až do počátků zakládání města, tedy zhruba 700 let zpět v čase, datují archeologové aktuální objev suterénu domu ve Valašském Meziříčí.

„Od července probíhá kompletní revitalizace náměstí s náklady bezmála 52 milionů Kč, jejíž součástí je také záchranný archeologický výzkum. Platí město ho a provádí jej archeologové Muzea regionu Valašsko v čele se Samuelem Španihelem a jejich kolega z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Pod odborným dohledem se tak již podařilo odkrýt například barokní kašnu z první poloviny 17. století či velké zásobní jámy z první poloviny 15. století ve středu náměstí,“ uvedl tiskový mluvčí meziříčské radnice Jakub Mikuš.

O to cennější je poslední nález v bezprostřední blízkosti valašskomeziříčské radnice. „Jedná se o suterén jednoho velkého domu s přístavkem, který zde stál pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století a zanikl vlivem požáru. Nalezli jsme zde totiž množství ohořelého dřeva včetně podlah a poklopů ze sudů či jiných druhů zásobníků,“ přiblížil nález Samuel Španihel  s tím, že zde nechybí ani dobové keramické střepy. „Dům navazuje na požárové vrstvy v okolí dříve odkryté barokní kašny. Nacházel se zde tak shluk domů a dalších staveb. Jedná se o nejstarší sídelní relikt, který nám zároveň ukazuje počátky zakládání města,“ doplnil Španihel.

Záchranný výzkum bude probíhat souběžně s revitalizací náměstí až do konce července příštího roku.„Díky výborné spolupráci s Muzeem regionu Valašsko na sebe práce plynule navazují. Postupně se tak daří nejen vtisknout náměstí novou důstojnou tvář, kterou si už dlouho zaslouží, ale také odhalovat historii našeho města,“ kvituje místostarostka Yvona Wojaczková.

V rámci revitalizace se náměstí dočká například nové zeleně a stromů po obvodu, povrchů kompletně z přírodního kamene či nového mobiliáře. Přibude fontána, pítko, ale také časová osa v centrální ploše. Náměstí bude přístupnější a bezpečnější pro chodce. Vzniknou zde odpočinkové zóny s ostrůvky zeleně a restaurační zahrádky budou mít jasně vyčleněné plochy. Na náměstí zůstane také tradiční vánoční strom. Konečná podoba revitalizace vychází z kompromisní dohody mezi radnicí, památkáři a dalšími odborníky. Náměstí je totiž centrem městské památkové zóny a jeho úpravy se řídí podmínkami platnými pro toto území.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto:MěÚ Valašské Meziříčí