Anna a Matyáš byla ve Vsetíně nejoblíbenějšími jmény miminek roku 2021

14.01.2022 08:45

VSETÍN – Obyvatelstvo Vsetína se v loňském roce rozrostlo o 219 malých občánků. Těsnou převahu mezi nimi tentokrát měla děvčata, kterých bylo 110, tedy o jednu více než chlapců. Nejoblíbenějšími jmény, která pro své ratolesti rodiče vybrali, byla Anna a Matyáš.

Z celkového počtu nových občánků Vsetína se 218 narodilo v porodnici, jedno miminko přišlo na svět doma. „Jsme rádi za přírůstky našich obyvatel. Počet loni narozených malých Vsetíňanů odpovídá roku 2019, kdy se narodilo 218 občánků našeho města,“ uvedla místostarostka Simona Hlaváčová, do jejíž gesce spadá činnost matriky.

„Pro své potomky vybírali rodiče z řad Vsetíňanů hlavně tradiční česká jména, i když oproti roku 2020 se pořadí jejich oblíbenosti změnilo. Po třech letech, kdy dominoval Jakub, se v roce 2021 stalo nejoblíbenějším jméno Matyáš, které vybralo šest rodičů. Narodilo se také pět Lukášů, Sebastianů a Vojtěchů. Dalšími v pořadí pak byla jména Jakub, Tobiáš, Jan a Adam,“ sdělila tisková mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

Mezi děvčaty se po roční pauze dostala na pomyslný vítězný stupínek Anna, kterou zvolilo sedm rodičů, následovaly čtyři Julie a Terezy, dále pak jména Eliška, Amálie, Marie a Rozálie.

Pořadí oblíbenosti jmen Vsetíňanů bylo mírně odlišné od statistiky jmen všech dětí narozených ve vsetínské porodnici. Zde dominoval Jakub (24x), dále pak Vojtěch a Jan s Matyášem, mezi dívkami byly nejoblíbenější Eliška (16x), Tereza a Anna a dále Karolína, Julie a Nela.

„Mezi novorozenými vsetínskými občánky však nechybí ani jména pro náš kraj netradiční. U chlapců například Ernest, Rafael, Ruben a Saleem, u dívek pak Aileen, Jenovéfa, Zara a Loraine,“ dodala tisková mluvčí.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Vsetín