Ambasadoři Cais s Žákovou se připravují na barumku

22.08.2021 11:27

ZLÍN - V letošní sezoně plní posádka Erik Cais, Jindřiška Žáková roli ambasadorů Barum Czech Rally Zlín. Erik s Jindřiškou se účastní pod hlavičkou týmu Yacco ACCR Rally Team kompletního  seriálu Mistrovství Evropy v rally, kde propagují nejen domácí Barum rally, tak i celou Českou republiku. V současné době se tým už naplno věnuje přípravám na jubilejní 50. ročník zlínské rally.

„Doposud se Erik Cais v letošním ročníku Mistrovství Evropy umístil na devátém místě v Polsku, na osmém v Lotyšsku a naposledy na desáté příčce v Itálii. Celkově drží pozici v elitní TOP 10,“ sdělil tiskový mluvčí barumky Roman Ordelt.
„Pro nás začala sezona velmi dobře, protože se nám podařilo udělat velký progres v jízdě na šotolinovém povrchu. Ten mně prozatím nebyl tak blízký jako asfalt, na který jsem zvyklý. Konkurence je značná a byl jsem s umístěními spokojen. Jen v Římě jsme první den měli technické problémy, které se podařilo vyřešit až na druhý den, kdy jsme dotahovali ztrátu z devatenáctého místa,“ pochvaluje si dvaadvacetiletý rodák z Fryštáku.

Minulý rok byl Erik označen týdeníkem Motorsport News jako jeden z deseti aktuálně největších světových talentů rally. Dosavadní výsledky to dokazují, neboť mimo výsledky v evropském šampionátu se podařilo dosáhnout posádce Cais, Žáková na dvě absolutní vítězství na Rallysprintu Kopná a Rally Rzeszow v Polsku.
„Obě tato vítězství jsou pro mě velmi cenná. Rallysprint Kopná je vyhlášená soutěž a všichni tu trať dokonale znají, vyhrát v nabité konkurenci není snadné. Stejně tak mě těší i výhra v Polsku, kde jsem jel jen jednou s vozem kategorie R2 a bohužel rallynedokončil. Nastoupit teď podruhé se čtyřkolkou a umístit se na první příčce, bylo skvělé,“ hodnotí talentovaný jezdec.

Po boku Erika na místě spolujezdce sedí Jindřiška Žáková, která již zaznamenala více než sto startů v rally. „Oslavit stovku na místě spolujezdce má pro mě velký význam. Nikdy jsem si nemyslela, že bych u rallysportu vydržela tak dlouho. Nenapadlo by mě, že to budu dělat více než pár let a ono už je to deset. Přitom k rally jsem se dostala víceméně náhodně. Můj spolužák mě nechal svézt s kamarádem, který závodil, ale neměl spolujezdce. Tak to začalo a pokračuje dodnes,“ vypráví Jindřiška. Její sen je zúčastnit se Rally Dakar. „Myslím, že to zůstane jen u snu. Zůstávám nohama na zemi, protože je to nejen úplně jiná, ale velmi náročná disciplína. Mým snem je to z důvodu, že mám ráda těžké podmínky, a ty na Dakaru rozhodně jsou,“ prozrazuje spolujezdkyně, jejíž debut se datuje až do roku 2012.

Cais s Žákovou vystřídali na pozici ambasadorů Jaromíra Tarabuse s Danielem Trunkátem, kteří tuto roli plnili v roce 2015. Cílem ambasadorů je přilákat do Zlína a potažmo do celé České republiky více turistů. „Je to pro nás oba velká čest a moc si vážíme toho, že si nás pořadatelé Barum Czech Rally Zlín vybrali, zvlášť když se jede jubilejní 50. ročník. Reprezentuji barumku jako domácí jezdec na všech soutěžích, kterých jsem se účastnil, a to pro mě opravdu hodně znamená,“ uzavřel Erik Cais.
Vlastimil Langer
Zdro a fotoj: Barum Czech Rally Zlín