Aktuální stav situace v Uherskohradišťské nemocnici

25.11.2021 10:09

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Od středy 24. listopadu dochází v Uherskohradišťské nemocnici k prozatím částečnému omezení operativy. Hlavním důvodem je neustále se zvyšující počet pacientů s onemocněním Covid-19, kteří momentálně zaplňují standardní i intenzivní lůžka v nemocnici.

„Omezení se týká především výkonů, u kterých se předpokládá pooperační intenzivní péče či delší doba hospitalizace. Operativa akutních případů a zákroky u onkologických pacientů budou nadále v nejvyšší možné míře zachovány,“ sdělil náměstek pro lékařskou péči a primář chirurgického oddělení Petr Kavalec. Všichny pacienty, kterým bude operace odložena, budou kontaktovat pracovníci nemocnice.

K dnešnímu dni je v Uherskohradišťské nemocnici 82 pacientů s koronavirovým onemocněním, z toho 15 vyžaduje intenzivní péči, z nichž devět je na umělé plicní ventilaci. Z celkového počtu pacientů v nemocnici je tedy více než jedna čtvrtina hospitalizována s onemocněním Covid-19.

„Ještě stále máme kapacitu pro navyšování jak na standardních, tak i na intenzivních lůžkách, každým dnem se však výrazně tenčí. Kromě péče o covidové pacienty zajišťujeme péči i o necovidové pacienty, provádíme PCR i antigenní testování, očkování, výjezdy mobilních očkovacích i testovacích týmů, podáváme monoklonální protilátky. Na jedno zařízení je toho opravdu hodně, situaci nám navíc komplikuje velký počet pracovních neschopností,“ vyjádřil se ke stavu v nemocnici předseda představenstva Petr Sládek.

 „Více než 70 % hospitalizovaných pacientů s onemocněním Covid-19 není očkováno. Z celkového počtu pacientů vyžadujících intenzivní péči je neočkovaných 81 %. Proto chci apelovat na všechny, aby využili volných očkovacích termínů, kterých má naše nemocnice v příštím týdnu stále dostatek,“ vyzval k vakcinaci doktor  Sládek.

Nejvíce pracovních neschopností v souvislosti s koronavirovým onemocněním eviduje Uherskohradišťská nemocnice v oblasti úklidu, na samotných odděleních se jedná o výpadky v řádu jednotek zaměstnanců. Ke dni  24. listopadu nebyl dle dostupných informací žádný ze zaměstnanců nemocnice v důsledku nemoci Covid-19 hospitalizován.

„Celkově se potýkáme s největším počtem pracovních neschopností u sester a sanitářů, nastalousituaci řešíme přesuny zaměstnanců z jiných oddělení.Aktuálně působí v Uherskohradišťské nemocnici šest vojáků, o další příslušníky armády jsme již zažádali. Pomoc uvítáme od všech dobrovolníků z řad zdravotníků, studentů zdravotnických oborů i zdravotníků v důchodu,“ dodal Petr Sládek.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Uherskohradišťská nemocnice