Značku Regionální potravina může používat dalších osm výrobků

08.07.2020 17:04

ZLÍNSKÝ KRAJ – Celkem osm výrobků s výjimečnou kvalitou a chuťovými vlastnostmi ze Zlínského kraje ocenila odborná komise soutěže Regionální potravina 2020.

„V rámci jedenáctého ročníku se o prestižní pečeť kvality ucházelo v osmi kategoriích celkem 148 produktů od 37 výrobců. Největší zájem byl o kategorii Alkoholické a nealkoholické nápoje,“ uvedla krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.

Členové hodnotící komise, kterou tvořili zástupci Ministerstva zemědělství ČR, krajského úřadu, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy, Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR, navrhli udělit značku Regionální potravina Zlínského kraje 2020 těmto výrobkům:

Kategorie:

Výrobek a výrobce:

1.

Masné výrobky tepelně opracované

UZENÝ BOK PO DOMÁCKU

Sanytrák s.r.o.

2.

Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy

Nevyhlášeno

3.

Sýry včetně tvarohu

GABRIN – zrající kozí sýr pod ušlechtilou plísní

ZERLINA s.r.o.

4.

Mléčné výrobky ostatní

BIO Jogurtové mléko borůvka

JAVORNÍK – CZ s.r.o.

5.

Pekařské výrobky včetně těstovin

Slaninový rohlík

Ing. Josef Otépka

6.

Cukrářské výrobky včetně cukrovinek

Zámecký zákusek

chateau.catering, s.r.o.

7.

Alkoholické a nealkoholické nápoje (s výjimkou vína z hroznu révy vinné)

Medovina speciál z dubového sudu

Včelařství Třasoňovi, s.r.o.

8.

Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě

Višně s rumem

Renata Zezulková

9.

Ostatní

ZLATÉ JABLÍČKO JABLEČNÝ OCET

Mgr. Evžen Uher

„Bylo přihlášeno více výrobků i výrobců, než jsme očekávali. Snažíme se propagovat ty nejlepší regionální potraviny. Jsme rádi, že se naši regionální výrobci podílejí na potravinové soběstačnosti našeho kraje,“ řekla regionální koordinátorkaJana Brázdilová.

Ocenění Regionální potravina mohou získat pouze malí a střední producenti zemědělských a potravinářských výrobků do 250 zaměstnanců. Tato „pečeť kvality“ garantuje, že oceněné potraviny jsou poctivé, čerstvé a pocházejí z lokálních surovin. Výrobky jsou pevně spjaty s daným regionem a často se jedná o krajové speciality. Oceněný výrobek má právo užívat značku Regionální potravina na obalu svého výrobku po dobu čtyř let.

Regionální potravina je projektem Ministerstva zemědělství. Státní zemědělský intervenční fond značku administruje. V současné době je oceněno 409 produktů od 313 výrobců. Podrobné informace o soutěži jsou k dispozici na regionalnipotravina.cz.

S využitím tiskové zprávy Státního zemědělského intervenčního fondu a Zlínského kraje

Foto: Zlínský kraj