Zlínští cyklisté konzultovali s vedením radnice plány v rozvoji cyklodopravy

12.02.2019 13:41

ZLÍN – Cyklisté jednali na zlínské radnici s primátorem Jiřím Korcem, radním přes dopravu Michalem Čížkem, cyklokoordinátorem Martinem Habudou a Vítem Machem z iniciativy Cyclists of  Zlín, který schůzku inicioval, a Janou Vybíralovou, koordinátorkou  CykloZLÍN a soutěže Do práce na kole za Zlín, Otrokovice a okolí,“ informoval tiskový mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.
Vedení radnice cyklisty ubezpečilo, že město bude pokračovat v nastaveném směru a pro cyklisty udělá, co bude v jeho silách. Rozpočet města počítá pro rok 2019 s rozsáhlými investicemi. Pro oblast rozvoje dopravy je určena částka přesahující 101 a půl milionu korun.
„Tyto investice umožní například vybudování cyklostezky v ulici Výletní a Tyršově nábřeží. Částka v rozpočtu počítá s cca 31 a půl milionu Kč, celkový finanční rámec akce se pohybuje ve výši cca 50 milionů Kč (v roce 2018 byly již zahájeny přípravné práce). Vysoká částka zahrnuje podjezdy pod mosty, což jsou konstrukčně náročné části stavby, které výrazně navyšují cenu, ale mají vysoký přínos,“ vysvětlil mluvčí.
A nejedná se jen o cyklostezku, ale o celkovou rekonstrukci komunikace, bezpečnostní opatření a zklidnění lokality. Další částka je rezervována na opravu komunikace v ulici Středová spojenou s vybudování stezky pro cyklisty (cca 15 a půl milionu Kč), celkový finanční rámec akce se pohybuje ve výši cca 25 milionů Kč, v roce 2018 již byla zahájena realizace akce.

Druhým rokem bude také pokračovat projekt Tvoříme Zlín, díky kterému mohou občané navrhovat proměny veřejného prostoru. V rozpočtu je na něj vyčleněná částka 5 milionů Kč. V prvním ročníku si sportovci prosadili např. vybudování pítka u cyklostezky.

Na pracovní schůzce se řešily i připomínky cyklistů k již vybudovaným cyklostezkám, parkování kol, sdílení kol (Bike Sharing), podpora města v motivační soutěži Do práce na kole atd. Jana Vybíralová předala informace, jak některá města v zahraničí řeší uvolnění dopravního provozu.

„Například radnice jihoitalského města Bari bude vyplácet 25 euro měsíčně lidem, kteří během cest do práce vymění automobil za kolo a finančně podpoří obyvatele, kteří kolo nemají. V italské Boloni mají zase jiné řešení, jak snížit počet aut v ulicích. Za cestování pěšky, na kole nebo třeba spolujízdou se dají nasbírat body, za které se dá získat například pivo, zmrzlina, nebo nejrůznější poukázky. Do projektu se zapojilo přes 100 místních podniků,“ popsala Jana Vybíralová.

Ilustrační foto: Archiv KNZ