Zlínský rodák Patrik Hábl vystavuje v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně

28.06.2020 12:48

ZLÍN – Odpověď na otázky jak vnímáme barvy, co se při tom odehrává v naší hlavě apod. nabízí  malíř Patrik Hábl (*1975, Zlín) návštěvníkům výstavy v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. „V instalaci nazvané podle stejnojmenného velkoformátového plátna Synchronizace barvy představí svá současná díla vytvářená pomocí technik stékání a vytrhávání. Výstavu zahájí vernisáž v úterý 30. června v 17 hodin a ke zhlédnutí bude v 1. podlaží budovy 14 do 13. září,“ uvedla Šárka Michalíková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně,

Svůj název získala výstava podle velkoformátového plátna Synchronizace barvy (2016). Samotné dílo vzniklo jako výsledek vizuálně zvukové performance autora a studentů pražského Gymnázia Na Zlatance. Rozměrné plátno, které viselo přes několik pater budovy, postupně v synchronizaci se zvukem pokrývaly stuhy barvy, vzniklé litím jednotlivým pigmentů a působením gravitace.
„V obrazech vzniklých pomocí techniky vytrhávání se můžeme do krajiny barev ponořit hlouběji. Plátna nás navádí svou příznačnou osovou symetrií. Ocitáme se uprostřed přírody – Odraz krajiny (2014-2015). Zjevují se nám postavy či tváře odkudsi z neurčeného času – Bílá tvář I (2015-2016). Toho proměnlivého času, který je potřeba proto, aby se barvy navzájem spojily a mohly být od sebe později odtrženy,“ sdělila Šárka Michalíková.

„Lidské oko dokáže vidět miliony barev. V závislosti na jejich energii (frekvenci) a indexu lomu je vnímáme v různých vlnových délkách. Sami si třídíme vjemy, konkretizujeme si je a přiřazujeme jim nejrůznější významy i emoce. Z některé palety barev cítíme chlad, smutek, z jiné teplo a radost. A stejně jako můžeme vidět zvuky, můžeme slyšet barvy.“ přiblížil kurátor výstavy Ivan Bergmann.

Patrik Hábl patří mezi výrazné osobnosti české současné výtvarné scény. Je držitelem Waldesovy ceny a Europol Art Award. Pedagogicky Hábl působí na UMPRUM v Praze. Je členem sdružení Umělecká beseda a Hollar. Háblův typický rukopis neštětcové malby vykrystalizoval z propojení malířských a grafických přístupů. Odráží se v něm jeho studia v ateliéru Pavla Nešlehy na UMPRUM a Vladimíra Kokolii na AVU, ale i obliba klasické čínské a japonské malby. Často také aktivně vstupuje do volného prostoru a architektury.

Výstava je v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně ke zhlédnutí do 13. září. V létě proběhnou také dvě komentované prohlídky s kurátorem výstavy Ivanem Bergmanem a to v úterý 14. 7. a 25. 8. vždy v 17 hodin.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně