Zlínský magistrát dává vale plastovým kelímkům

17.01.2019 18:02

ZLÍN – Radnice začne v letošním roce postupně omezovat používání jednorázových plastových kelímků a tyčinek na míchání nápojů. Nahradí je vybavením ze skla, keramiky a dalšího trvanlivého materiálu.

„Je to vstřícný krok k životnímu prostředí. A rozhodnutí, kterému bychom se v blízké budoucnosti stejně nevyhnuli. Odklon od používání jednorázových plastových věcí je celospolečenský,“ konstatoval člen rady města Jiří Jaroš, který ukončení „doby plastové“ na radnici navrhnul.

Omezování používání plastového nádobí radnice postupně rozšíří i do kanceláří místních částí. Používat se nebudou ani na akcích, které bude město pořádat a kde bude možné se bez plastů obejít. „Částku, kterou vynaložíme na nákup ekologicky vhodnějšího nádobí v tuto chvíli ještě neznáme. Ale nepůjde o nic zásadního,“ ujistil Tomáš Lang, vedoucí Odboru kanceláře primátora.

Postupné odbourávání plastového nádobí je dalším z kroků, kterým Zlín přispívá k ekologii. „Rada města už v minulém volebním období přešla z tištěných materiálů na elektronické. Práci s nimi jim umožňuje speciální software, který za tímto účelem město pořídilo. Díky tomuto rozhodnutí radnice ušetří každý rok až statisíce listů papíru. V plánu je nyní i elektronizace materiálů pro jednání zastupitelstva,“ informoval tiskový mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Už v roce 2015 nahradila ZOO Zlín, kterou město zřizuje, jednorázové plastové kelímky v restauracích vratnými kelímky. Tato změna přinesla snížení plastového odpadu o 150 tisíc kusů kelímků. Vratný kelímek NickNack se navíc stal oblíbeným suvenýrem pro návštěvníky.

Radnice také využívá dva elektromobily. Jedno vozidlo je určeno pro krátké pojížďky po městě, při kterých může elektromobil plně rozvinout své přednosti oproti běžným autům. Druhé auto je pak určeno pro Odbor městské zeleně. Vozy Odboru městské zeleně se často při nutné údržbě pohybují v parcích či cyklostezkách a tak i zde je nespornou výhodou absence výfukových zplodin.
„Ve vztahu k přírodě je elektromobil výhodnější než auto na fosilní paliva,“ ujistil Bedřich Landsfeld, náměstek primátora pro oblast životního prostředí.

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice zase využívá trolejbusy s možností pojezdu na baterie, které jsou také k přírodě šetrnější než běžné vozy. S využíváním tohoto typu vozidel začala DSZO v roce 2016 jako první v České republice.

V minulém roce město Zlín rozšířilo možnosti třídění odpadu rozmístěním šedých nádob na kovový odpad. Zlíňané pak do těchto patnácti nádob odevzdali více než pět tun kovového odpadu, čímž potvrdili, že je o toto rozšíření zájem. V prosinci minulého roku tak přibyly další nádoby a další budou rozmístěny v únoru. Celkem tak bude k dispozici 29 šedých kontejnerů.

Vlastimil Langer

Foto: www.zlin.eu