Zlínská organizace KDU-ČSL představila kandidáty do městských voleb i svůj program

31.08.2018 08:12

ZLÍN - S kritikou současného vedení zlínské radnice vstoupili do předvolebního období zlínští lidovci, kteří na tiskové konferenci ve čtvrtek 30. srpna představili svoji kandidátku a programové priority. Jejich lídrem je Aleš Dufek, zlínský advokát, městský zastupitel a bývalý náměstek primátora z let 2010 až 2014.
„Zlín je naším domovem. Stejně jako si zvelebujeme dům, ve kterém žijeme, je zapotřebí rozvíjet i ráz našeho města. Budeme usilovat o to, aby byl Zlín příjemným místem k životu pro všechny generace,“ řekl v úvodu lídr lidovecké kandidátky. Současně zdůraznil, že jeho úsilí směřuje především k práci pro město a jeho rodiny.
V podobném duchu hovořili i další kandidáti.  Shodli se na prioritách důležitých pro Zlín, mezi něž patří urychlení prací na opravách nádraží ve Zlíně, výstavba bytů pro mladé rodiny, zavedení MHD zdarma pro děti a seniory nebo dotování mládežnického sportu. „Nejen naše děti, ale i my všichni potřebujeme kvalitní sportovní vyžití. Chceme rozvíjet lokality, na kterých vybudujeme dětská hřiště a jiná sportoviště.  Na sídlišti Jižní Svahy schází společenské a sportovní centrum, v Malenovicích zase chátrá dříve oblíbená Riviéra. A samozřejmě chceme pokračovat i v obnově a modernizaci zimního a fotbalového stadionu,“ dodal Dufek.
Miroslav Kašný, dvojka na kandidátce, navrhl zapojení státu do řešení situace v městské památkové zóně. „Po státu se musí vyžadovat, aby finančně kompenzoval zvýšené náklady s bydlením v památkové zóně, aby opravy a rekonstrukce domů byly pro jejich obyvatele konečně jednodušší a aby si mohli své bydlení upravit podle svých představ,“ zdůraznil Kašný.

Lidovci slibují Zlíňanům lepší a dostupnější bydlení, třeba výstavbou startovacích bytů. „Při narození každého dítěte pak dostanou příspěvek ve výši dvou tisíc korun. A zasadíme se o zvýšení počtu míst v mateřských školách. Naším cílem je udržet mladé lidi ve Zlíně, aby po studiích neodcházeli jinam,“ sdělila Michaela Blahová. „S tím úzce souvisí sociální oblast. Chceme zlepšit služby pro seniory, vybudovat chráněné bydlení pro postižené a sociálně slabé. Stranou pozornosti nemůže zůstat ani zkvalitnění společenského života s městských částech,“ dodala Blahová. Lidé se podle ní mezi sebou musí naučit bavit, musí získat vztah ke svému bydlišti a sousedům a podílet se na správě městských částí.

Další kandidáti jako Kamil Šimeček nebo Vojtěch Volf se v případě zvolení chtějí věnovat problematice dopravy a bydlení. Zlín je podle Šimečka jediné krajské město, které nemá obchvat. Zde podle jeho mínění není možné přešlapovaní na místě a spoléhání se na kraj, který vše vyřeší.

„Naším cílem je prosadit, aby se s příspěvky a dotacemi nakládalo spravedlivě s péčí dobrého hospodáře. Například aby byly použity na zvelebování místních částí, oživování spolkového života nebo na různé projekty pro rodiny s dětmi. Nechceme jen přihlížet stagnaci města, ale chceme podporovat investice do zajímavých projektů, které povedou k rozvoji Zlína a zlepšení života občanů,“ zaznělo na tiskové konferenci od jednotlivých kandidátů.

Cílem je také více pracovních nabídek pro mladé lidi. To je klíč k tomu, aby Zlín nebyl jen přechodnou stanicí, ale stal trvalým místem pro život. S tím úzce souvisí aktivní podpora rozvoje firem na území města Zlína.

Lidovci chtějí co nejrychleji vyřešit elektrifikaci železnice a napojení na dálniční přivaděč. Také chtějí vybudovat záchytná parkoviště na okraji města, která by zamezila věčnému přetížení zlínské dopravy.

„Cílů však máme o hodně víc. Nechceme věci nechávat svému osudu, ale aktivně pracovat a rozhodovat i v mnoha dalších oblastech jako je kultura, školství, zdravotnictví nebo turistický ruch. Našim přáním je, aby naši občané byli spokojení a žilo se jim ve Zlíně dobře?“ řekl na závěr Aleš Dufek.

Text a foto: Vlastimil Langer