Zlínská nemocnice zve před prázdninami k odběru, v pátek si připomene Světový den dárců krve

13.06.2019 14:20

ZLÍN - Přes pět tisíc aktivních dárců krve má aktuálně ve svém registru Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. I přesto nyní potřebuje doplnit zásoby ve všech krevních skupinách. „Zdravotníci totiž každý rok zaznamenávají pokles počtu odběrů právě v letních měsících. V pátek 14. června se zlínská nemocnice už tradičně připojí ke Světovému dni dárců krve a chce tuto příležitost využít i k tomu, aby své dárce pozvala k odběru ještě před odjezdem na dovolené,“ sdělil tiskový mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

„Ideální pro nás je, když k nám dárci přicházejí průběžně během celého roku. Krev ani některé její deriváty není totiž možné dlouho skladovat. Trvanlivost odebraných krvinek je maximálně šest týdnů. Plazmu sice můžeme ve zmraženém stavu skladovat až tři roky, ale například krevní destičky vydrží jen pět dnů,“ popsala Vladimíra Jílková, vrchní sestra Hematologicko-transfuzního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Pokles počtu odběrů během prázdninových měsíců se podle jejích slov každoročně projeví. „Je nám jasné, že lidé míří na dovolenou a mají jiné starosti. Útlum je v létě každý rok znát. Navíc po návratu ze zahraničí si dárci musí dát vzhledem k riziku infekčních onemocnění měsíc a někdy až půl roku pauzu. Proto bychom byli rádi, kdyby si ještě před odjezdem za letními radovánkami udělali čas a přišli darovat krev. Byli bychom jim za to moc vděční. V létě v kraji probíhá řada velkých kulturních a sportovních akcí, kam míří i tisíce lidí, a roste tak i riziko, že budeme krev potřebovat,“ doplnila Vladimíra Jílková.

Na 14. června připadá každoročně Světový den dárců krve. Zlínské transfuzní oddělení si jej v pátek připomene odběrovou akcí ve spolupráci se společností Vodovody a kanalizace Zlín, od které každý příchozí dárce v tento den dostane hodnotný dárek a pozornost přidá i nemocnice.

Oddělení momentálně provádí odběry ve všech krevních skupinách. Krev je možné přijít darovat bez objednání každé pondělí, středu, čtvrtek a pátek v čase od 6 do 9 hodin, v úterý je možné využít odpolední odběry od 13 do 16 hodin.
Hematologicko-transfuzní oddělení zlínské nemocnice má ve svém registru v současné době 5 200 aktivních dárců, během minulého roku se dárcovskou základnu podařilo rozšířit o bezmála 800 prvodárců. Pracoviště během roku organizuje řadu tematických odběrů na podporu bezplatného dárcovství krve, v rámci osvětových akci zdravotníci jezdí nejen za středoškoláky, ale výchovu k dárcovství směřují už i mezi žáky základních škol.

Vlastimil Langer