Zlín si připomněl 80. výročí vzniku školy umění

12.09.2019 15:35

ZLÍN - Zlínský zámek o.p.s. uspořádal Vzpomínkový večer k 80. výročí vzniku Školy umění Zlín. Jeho součástí bylo odhalení pamětní desky.

Václav Chad, Jan Rajlich, Miroslav Šimorda, Vincenc Makovský, Slavoj Kovařík. Tato a další jména jsou spojena se Školou umění Zlín, založenou před 80 lety Janem Antonínem Baťou. K oslavě výročí jejího založení se v úterý 10. září konal ve Zlíně vzpomínkový večer. „Kromě vernisáže výstavy děl Václava Chada a kreseb jeho spolužáků ze Školy umění na Zlínském zámku, byla také slavnostně odhalena pamětní deska před budovou školy. Slavnostní večer vyvrcholil komponovaným programem Pocta Škole umění v Památníku Tomáše Bati a následnou laserovou projekcí na jeho budově,“ informovala PR manažerka Kateřina Martykánová.

Škola umění Zlín, uměleckoprůmyslová škola Baťových závodů, započala první ročník studia 18. září 1939. Právě v těchto dnech by tedy oslavila 80. výročí zahájení výuky. K připomenutí této události připravil Nadační fond Kovárny VIVA a společnost Zlínský zámek komponovaný vzpomínkový večer. Zahájen byl 10. září v 17 hodin v prostorách galerie na zámku, která nese jméno jednoho ze studentů Školy umění, Václava Chada.
„Vernisáží byla otevřena výstava Láska v křečích explozí – Škola umění Zlín. Představuje zcela unikátní a dosud nepublikované album kreseb studentů této školy. Shromáždil je v červnu 1943 Otakar Hudeček, když si absolventi prvního ročníku navzájem vyměňovali své kresby.  Album obsahuje kresby a drobné grafiky 22 autorů, mezi nimiž jsou kromě Otakara Hudečka například Václav Chad, František Chmelař, Jan Rajlich či jejich pedagog Vincenc Makovský.
„Je to generace druhé světové války. V jejích nervech cítíme snad až někde v duševních koutech záchvěvy ještě ne úplně přemoženého strachu, nejistoty, zoufalství, tísně i bolesti. Poezie mládí v protileteckých krytech. Láska v křečích explozí a nepochopitelného ničení lidstva," napsal ve vzpomínkách Otakar Hudeček.

Program večera pokračoval odhalením pamětní desky před budovou Školy umění Zlín (nyní sídlo Policie ČR) na Náměstí TGM. V sousedním Památníku Tomáše Bati se potom uskutečnil pořad Pocta Škole umění, kterým provedla proděkanka Fakulty multimediální komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Silvie Stanická a na němž vystoupili profesor Petr Sáha, Čestmír Vančura, syn jednoho z absolventů Školy umění - Jan Rajlich a Zdeněk Makovský, syn známého sochaře, malíře a designéra Vincenta Makovského. Večer završila laserová projekce děl Václava Chada na fasádu Památníku Tomáše Bati.

Organizátorem večera jsou Nadační fond Kovárny VIVA a společnost Zlínský zámek o. p. s., záštitu převzal profesor Vladimír Sedlařík, rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Foto: Kateřina Martykánová