Zlín rozšíří počet kontejnerů na sběr kovů

13.01.2019 10:36

Zlín - Město Zlín v minulém roce rozšířilo možnosti třídění odpadu rozmístěním šedých nádob na kovový odpad. „Zlíňané do těchto patnácti nádob odevzdali více než pět tun kovového odpadu, čímž potvrdili, že je o toto rozšíření zájem. V prosinci minulého roku přibyly další nádoby a další budou rozmístěny v únoru. Celkem tak bude k dispozici 29 šedých kontejnerů,“ informoval tiskový mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

„Tímto chceme třídícím občanům poděkovat, že tyto nádoby na kovy využívali. Letos ještě rozmístíme dalších osm nádob. Pokud má někdo na umístění nádoby tip, budeme za něj rádi,“ prozradila Agáta Zajíčková z Odboru životního prostředí a zemědělství. O vhodnosti tipu pak rozhodnou další okolnosti jako například vlastnictví pozemku či možnost vývozu hydraulickou rukou. Větší kusy kovu, které se do nádoby nevejdou, by měly být odevzdány v některém ze sběrných dvorů.

„Odložené kovy, tašky a pytle s kovy vedle nádob jsou založením černé skládky, hyzdí okolí a komplikují vývoz nádob,“ vysvětlila referentka zodpovědná za odpady.

Kovové obaly se v rámci recyklace dotřídí. V této fázi se zbaví nečistot a rozdělí na různé druhy. Roztříděné se dále zpracovávají v hutích, kde se přidávají k dalším surovinám na výrobu kovů a při vysoké teplotě se roztaví. Potom se roztavený kov lije do forem, čímž se vytvoří nový tvar a připraví se tak pro další použití. Z recyklovaného materiálu se poté vyrábí odlitky, slitiny kovů, původní výrobky, dráty a další.

Do šedého kontejneru patří především plechovky od nápojů, kovové uzávěry, šroubovací uzávěry/víčka, konzervy, alobal, hliníková víčka, hliníkové obaly od potravin. Naopak do něj nepatří nápojové kartony, spreje a deodoranty se zbytky obsahu, plechovky od barev a laků, elektroodpad a baterie.

Vlastimil Langer

Foto: www.zlin.eu