Zlín připravuje architektonický manuál

15.03.2019 16:50

ZLÍN – Popularizace architektury a historie města nejen pro návštěvníky, ale také pro obyvatel je jednou z hlavních ambicí projektu s názvem Zlínský architektonický manuál. Tato internetová online/offline databáze naváže na úspěšný projekt Brněnského architektonického manuálu www.bam.brno.cz.

„Město Zlín je chápáno jako učebnice moderní architektury, která dosud není veřejnosti náležitě představena,“ uvedla Eva Manišová, vedoucí Oddělení cestovního ruchu a informací.

Systém fungování firmy Baťa přímo ovlivnil podobu města. Zlín je místem poválečných experimentů.
Prostřednictvím tematických tras se tak zájemci seznámí s architekturou v kontextech nejen umělecko-historických, ale také sociologických. V rámci projektu vzniknou do tří let mapy a stezky, audio nahrávky, tištěný průvodce a značení staveb v terénu.

„Do konce roku 2019 bude zpracováno přibližně 90 hesel (objektů). Projekt architektonický manuál již funguje nebo se připravuje v Brně, Plzni, Litomyšli či Hradci Králové. Na projektu spolupracuje několik organizací a institucí - spolek aArchitektura, Nadace Tomáše Bati, Nadace Jana Antonína Bati, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, statutární město Zlín, Zlínský kraj, destinační management Zlínsko a Luhačovicko,“ dodal Zdeněk Dvořák, tiskový mluvčí zlínského magistrátu.
Vlastimil Langer

Foto: Archiv KNZ