Zlín Film Festival se stal cílem kybernetického útoku

20.05.2019 06:10

ZLÍN – Kvůli kybernetickému útoku na webové stránky Zlínského filmového festivalu přerušili organizátoři rezervaci a prodej vstupenek, publikování a zveřejňování dalších informaci o festivalu. Současně oznámili útok na policii a podali trestní oznámení. Informaci sdělila tisková mjluvčí festivalu Kateřina Martykánová.
Oficiální prohlášení výkonné ředitelky festivalu Jarmily Záhorové
V pátek 17. května, týden před zahájením 59. ročníku mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež, jsme krátce po spuštění prodejů vstupenek zaznamenali technické potíže na serveru u jednoho z našich dodavatelů. Následně odborníci z kybernetiky potvrdili sofistikovaný typ útoku, který byl pravděpodobně veden na Zlín Film Festival. Nemůžeme to vyloučit, protože se objevily neúspěšný pokus o útok směrem k dalšímu dodavateli našich systémů.

Záležitost jsme oznámili na Policii ČR a podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Od té doby činí specialisté z oblasti kybernetiky všechny potřebné  kroky k zajištění fungování a zabezpečení systému a k preventivní ochraně poskytovatelů dalších služeb.

S ohledem na tyto skutečnosti jsme dočasně pozastavili rezervace a prodej vstupenek, publikování informací o filmovém a doprovodném programu (na webu i ve festivalové aplikaci). Aktuálně probíhají obvyklá opatření ke včasnému obnovení běžného provozu.  

Přesto žádáme naše návštěvníky, hosty, obchodní partnery i dodavatele o vstřícný přístup a shovívavost.

Útok na festival pro děti a mládež vnímáme jako projev nemorálního chování. Prevencí zneužití kybernetiky ve světě dětí se v rámci doprovodného programu festivalu pravidelně zabýváme. Chceme po této zkušenosti varovat ostatní před všudypřítomným nebezpečím.

Další prohlášení k aktuální situaci poskytneme v pondělí 20. května v odpoledních hodinách.

Vlastimil Langer