Zlacení sochy Panny Marie na Velkém náměstí se odkládá na příští rok

09.07.2019 09:21

KROMĚŘÍŽ - Zlacení sochy Panny Marie na sloupu na Velkém náměstí se odkládá na příští rok. „Bohužel se nám do výběrového řízení nepřihlásil žádný uchazeč,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová. Zastupitelé tak schválili přerozdělení dotace ministerstva kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón mezi zbylé čtyři památky.

„Celkem by měly být investovány necelé tři miliony korun, dotace činí 2,230 milionu korun. Město se na celkové částce podílí asi 130 tisíci korunami, zbytek hradí zmíněná dotace a majitelé objektů,“ sdělil tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Celkem 1,3 milionu korun by mělo být investováno do výměny oken měšťanského domu číslo popisné 95 v ulici Farní. „Více než milion korun bude stát restaurování vitráží kostela sv. Mořice na Stojanově náměstí, asi 450 tisíc korun je vyčleněno na restaurování sochařské výzdoby na měšťanském domě číslo popisné 20 v Kovářské ulici a zhruba 90 tisíc korun na restaurování portálu měšťanského domu číslo popisné 142 na Riegrově náměstí,“ doplnil Jano Vondrášek.

Dům na Riegrově náměstí je v majetku města Kroměříže, kostel sv. Mořice patří církvi a domy v ulicích Farní a Kovářská patří soukromým vlastníkům.

Loni Kroměříž získala z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón 1,3 milionu korun. Rozděleny byly na opravy čtyř památek. Kroměříž čerpá peníze z programu zhruba dvě desítky let. Za toto období do města přišlo na opravu památek více než 40 milionů korun.
Vlastimil Langer

Foto: www.mesto-kromeriz.cz