Zemřel zpěvák lidových písní Josef Laža

16.11.2020 20:50

VSETÍN – Smutná zpráva zasáhla v sobotu 14. listopadu folklorní svět. Ve věku 81 let zemřel zpěvák lidových písní, držitel čestného občanství města Vsetína z roku 2004 Josef Laža.

Josef Laža se narodil v Leskovci v rodině, která milovala zpěv. Zpívat začal už ve školním sboru u řídícího Bohuslava Slováčka. Na Vsetíně chodil do hudební školy, kde se pod vedením učitele Antonína Sousedíka naučil hrát na housle. Zpěv ale nakonec nad houslemi zvítězil.

V polovině padesátých let přešel Josef Laža do souboru Kyčera, kde se seznámil s Janem Rokytou. Díky němu se později dostal k ostravské cimbálové muzice Technik a nahrávání v ostravském rozhlasu, musel se ovšem naučit přečíst písničku z not a během několika hodin ji nahrát. Cimbálová muzika Technik se stala jeho domovskou. Vystupoval i s řadou dalších muzik – Jasénkou, Vsacanem, BROLNem, Kašavou, rožnovským Soláněm, cimbálovou muzikou Jaroslava Čecha z Uherského Hradiště a také s dechovkami (Polančanka, Kotáranka z Lužné, Beskydská muzika). S Technikem měl možnost zazpívat si v řadě zemí Evropy.

Velký vliv na jeho vztah k lidovým tradicím Valašska měl kromě rodinného prostředí malíř Jan Kobzáň, s jehož rodinou se znal, a lidový vypravěč Alois Cepek, který se stal jeho „doučovatelem“ valašského nářečí. Spolupráci s Janem Rokytou a Jarmilou Šulákovou, svou dlouholetou přítelkyní a kolegyní, pokládal za neocenitelnou. Výsledkem je řada rozhlasových nahrávek, televizních pořadů, gramofonových desek i CD. Pro mnohé příznivce se stal Josef Laža symbolem valašské písničky.

Pokud chcete pozůstalým Josefa Laži vyjádřit soustrast, můžete tak učinit zápisem do kondolenční knihy, která bude od dnešního dne umístěna na speciálně vytvořeném pietním místě před vstupem do budovy městského úřadu. 

Jana Raszková
Zdroj a foto: Měú Vsetín