Zdrogovaného řidiče v kradeném autě zastavili policisté výstřelem ze služební zbraně

27.05.2020 14:30

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Výstřel ze služební zbraně zasahujícího policisty zastavil v pondělí 25. května pár minut po půlnoci řidiče, který se v osobním autě pokusil ujet hlídce na trase Otrokovice Uherské Hradiště. Osmatřicetiletý Ostravan řídil kradený automobil pod vlivem drog a navíc měl soudně vyslovený zákaz řízení motorových vozidel.
„V kradeném autě s kradenými registračními značkami, se zákazem řízení a pod vlivem drog se rozhodl navštívit své kamarády v Uherském Hradišti osmatřicetiletý muž z Ostravy. Jeho úmysl mu však překazila otrokovická policejní hlídka, která se ho rozhodla v pondělí pár minut po půlnoci zastavit a zkontrolovat,“ uvedla dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerrová.
Muž za volantem kradeného automobilu Volkswagen Golf ale na jejich výzvy nereagoval, přidal plyn a z Otrokovic se řítil k Uherskému Hradišti. Policisté ho ihned začali pronásledovat. Výstražným zvukovým zařízením, blikajícími světly majáku, nápisem STOP na služebním vozidle a výzvami z megafonu mu dávali pokyn k zastavení.
„Řidič ale ničeho nedbal a vysokou rychlostí ujížděl směrem na Napajedla a Staré Město, kde se k pronásledování připojila uherskohradišťská prvosledová hlídka, která se dostala do těsného závěsu za ujíždějící vozidlo. Divokou téměř pětadvacetikilometrovou jízdu řidiče ukončili policisté z Buchlovic.
„Na přehledném úseku na začátku obce Tupesy vytvořili svým vozidlem s blikajícími majáky zátaras. Ujíždějící řidič ale nezastavil a rozhodl se služební auto objet tak, že částečně najel do příkopu. Při tom však narazil do zadní části odstaveného policejního vozu, který se poté snažil odtlačit. Na výzvy policistů nadále nereagoval. Zastavil ho teprve výstřel ze služební zbraně zasahujícího policisty namířený na přední pneumatiku,“ popsala událost mluvčí.
Řidič nadále odmítal z vozu vystoupit, uvnitř se zamkl a manipuloval s nožem. Policisté tak byli nuceni rozbít okénko a řidiče z auta vytáhnout. Následnou lustrací zjistili, že zadržený má soudem vysloven platný zákaz řízení všech motorových vozidel. Orientační test na drogy u něj navíc odhalil užití návykové látky amfetaminu.

„Ještě ten den si vyslechl od uherskohradišťských kriminalistů obvinění z trestných činů násilí proti orgánu veřejné moci, poškození cizí věci a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za tuto trestnou činnost mu nyní hrozí až osmileté vězení. Dnes na něj soudce uvalil vazbu,“ dodala Simona Kyšnerová.

V kradeném voze našli policisté několik odcizených registračních značek. Auto recidivista s bohatou trestní minulostí ukradl na Vsetínsku. Za tento trestný čin ho proto řeší vsetínští kriminalisté. Pachatel je rovněž podezřelý z další rozsáhlé majetkové trestné činnosti, které se dopustil nejen na území Zlínského kraje, ale také v kraji Moravskoslezském.

Vlastimil Langer

Zdroj: PPČR Zlínského kraje

Ilustrační foto: Archiv KNZ