Zámek Wichterle ve Slavičíně ožívá po náročné a citlivé rekonstrukci

04.12.2019 16:58

SLAVIČÍN – Až do poloviny třináctého století sahají zmínky o dominantě Slavičína, tamním zámku. Nespočet jeho majitelů uzavírá nyní nové jméno – Roman Machala. Tento odvážný muž, povoláním inženýr architekt, objekt zakoupil a během pouhých dvou let z něj včetně přípravy udělal doslova skvost, na který mohou být hrdi nejenom občané Slavičína, ale i širokého okolí.

„Byly to náročné roky, svázané připomínkami památkářů, aby nová podoba vyhověla historicky a zároveň byla sladěna s moderními prvky. Ty jsme právě promítli do nové prosklené kavárny s vyhlídkou do zámeckého parku. Měl jsem velkou výhodu, že jsem si mohl sám vypracovat projektovou dokumentaci, jako i u dříve jinde realizovaných staveb“, dodal Roman Machala, nový majitel a investor. Kromě nutného úvěru práci dokončil bez jakékoliv dotace, což je obdivuhodné. „Nechci říkat konkrétní výši nákladů, ale jsou to řádově desítky milionů korun“ připustil s úsměvem majitel na dotaz novinářů na tiskové konferenci. Sdělil také, že objekt velmi dobře znal už dříve, protože ho už před sedmnácti léty provozoval a proto to byla pro něj jakási „srdeční záležitost“.

Velký podíl na zhotoveném díle nese také manželka Lenka Machalová. „Dostala jsem od manžela za úkol navrhnout veškerý interiér. „Byla to pro mě velká výzva, protože z původního nábytku nezůstalo takřka nic. Navrhnout,  zakoupit a vybavit všechny prostory  novým nábytkem mě ale vcelku bavilo a zatím jsem slyšela jenom kladné ohlasy“ dodává paní Machalová. Chodbu ve vstupní části zámku zdobí také panelová galerie s historickými fotografiemi, texty a mapkami.

Název objektu - Zámek Wichterle Hotel a pivní lázně napovídá, že novinkou je zde ubytovací kapacita 21 pokojů, zatím jediná ve městě, a více jak dvacet lidí zde našlo novou práci. Ve sklepní části majitel nabízí welness služby, saunu a koupel ve dřevěných sudech s příměsí piva, dodávaného z pivovaru v místní části Hrádek. Stylová restaurace bude nabízet především speciality moravské a valašské kuchyně.

Význam zahájení provozu Zámku Wichterle ale podtrhl podpis memoranda jeho majitele a starosty Slavičína Tomáše Chmely. „Je to bezesporu ozdoba našeho města, určitě přispěje k oživení turizmu u nás. Sám jsem nadšenec historie, město se bude starat o údržbu anglického parku, zeleně a šetrného hospodaření s vodními zdroji, chceme také revitalizovat letní kino, které patří k největším v kraji“, vyjádřil se před novináři starosta. Součinnost s městem plyne také z faktu, že toto je majitelem pozemků pod stavbou i mimo ni.

Okolí města Slavičína je také turisticky lákavé blízkými lázněmi v Luhačovicích a malebnou krajinou Bílých Karpat.

Text a foto: Rudolf Maňas