Zámecké léto v srpnu nabídne princeznu českého klarinetu i hvězdu z roku 2018

05.08.2020 07:14

VIZOVICE - Princeznu českého klarinetu, jak média často nazývají Annu Paulovou, a Jiřího Vodičku s Martinem Kasíkem, kteří na festivalu vystoupili už před dvěma lety a sklidili neobyčejný ohlas, nabídnou srpnové koncerty Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby. První se uskuteční tento týden 7. srpna, druhý pak poslední pátek v srpnu.

„Klarinetistku Annu Paulovou doprovodí na harfu Hedvika Mousa Bacha. To, jak se obě dámy skvěle doplňují, podtrhuje samotný název večera – Souzvuk. Posluchači se mohou těšit na skladby od například J. S. Bacha, Bedřicha Smetany či Franze Poenitze. A zazní i Rumunské tance od Bélly Bartók,“ popsal hlavní organizátor Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby Vít Sušila.

Anna Paulová sbírá ocenění po celém světě. Z jejích největších úspěchů z posledních let je možné vzpomenout hned ten loňský, kdy se zúčastnila mezinárodní soutěže ARD v Mnichově. Mezi 63 účastníky v prvním kole se dostala až mezi šestici semifinalistů. V semifinálovém kole byla jedinou ženou. V květnu 2015 na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro získala druhou cenu, titul laureáta a celou řadu dalších ocenění.

Poslední prázdninový pátek bude patřit dvojici, která není pravidelným návštěvníkům vizovického festivalu nijak neznámá. Houslista Jiří Vodička a klavírista Martin Kasík dali svému hudebnímu představení název Virtuózní večer. Při něm zazní Sonáta pro housle a klavír od Leoše Janáčka, Scherzo pro klavír Fryderyka Chopina a Capricce pro housle Niccoly Paganiniho. Po přestávce se diváci zaposlouchají do Sonáty pro housle a klavír A dur od Césara Francka.

Jiří Vodička je koncertní mistr České filharmonie, sólista a komorní hráč, který patří k nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším českým houslistům. „Už v dětství na sebe upozornil vítězstvími v mnoha soutěžích. V Luhačovicích tento týden vrcholí vyhlášené houslové kurzy Václava Hudečka, a tak určitě stojí za zmínku, že Jiří Vodička se jich účastnil před 18 lety, kdy získal cenu pro nejlepšího účastníka těchto kurzů a díky tomu absolvoval s mistrem desítky koncertů po celé zemi,“ připomněl Vít Sušila.

Martin Kasík patří k nejvýznamnějším osobnostem české hudební scény. Kritika i veřejnost oceňuje jeho tvořivý, poetický přístup k interpretaci, kterým zachycuje náladu okamžiku, duchovní přesah a mimořádnou bohatost a proměnlivost nálad. Cestu na světová pódia mu otevřela vítězství v soutěžích Pražské Jaro 1998 a Young Concert Artists v New Yorku 1999.

Oba srpnové koncerty zámeckého kulturního léta Aloise Háby se uskuteční v reprezentačním sálu vizovického státního zámku.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Mú Vizovice