Základní školy přivítaly 669 žáků prvního stupně

26.05.2020 08:03

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Po více jak dvouměsíční přestávce se v pondělí 25. května vrátilo do lavic pěti základních škol ve Valašském Meziříčí 57 % žáků prvního stupně. Jejich účast ve škole je však dobrovolná a musí dodržovat zpřísněná hygienickái další opatření.

Od 11. března byly ZŠ Křižná, Masarykova, Šafaříkova, Vyhlídka a Žerotínova pro žáky z rozhodnutí vlády a v reakci na epidemii koronaviru uzavřeny. Výuka tak probíhala distanční formou, tzn. vzdáleně z domova.

„Už 11. května se do škol mohli vrátit žáci 9. tříd. Od pondělí 25. května dostali tuto možnost v rámci 15členných dětských skupin také žáci z prvního stupně, tedy 1. až 5. tříd. Jejich zákonní zástupci však před tím museli poskytnout škole čestné prohlášení, že nemají příznaky virového onemocnění,“ uvedl tiskový mluvčí meziříčské radnice Jakub Mikuš.
 „Ve Valašském Meziříčí možnost výuky dětí přímo ve škole využila cirka polovina rodičů. Z 1 171 žáků prvního stupně jich tak dnes do lavic usedlo 669. Ti zbývající se budou nadále účastnit distanční formy výuky z domova,“ řekla místostarostka Yvona Wojaczková.
Přísná opatření musely přijmout také školy. „Pro vstup jsme otevřeli všechny čtyři vchody do školy, aby nedocházelo ke zbytečnému kontaktu mezi jednotlivými skupinami žáků. Speciální rozpis máme pro přestávky nebo vstup do jídelny, kde může být vždy jen jedna skupina, a kuchařky obsluhují děti zpoza výdejních okének chráněných plexiskly. Je moc dobře, že se do školy postupně vracíme. Velký význam to má zejména pro mladší žáky, kterým už výrazně chyběl sociální kontakt s vrstevníky,“ je přesvědčen Milan Knápek, ředitel ZŠ Žerotínova.

„Od počátku jsme pomáhali školám se zajištěním dezinfekce, ochranných a dalších prostředků tak, aby zahájení výuky v této nezvyklé formě zvládly. Těší mě, že se jim to podařilo stejně jako v případě našich sedmi mateřských škol, které jsme otevřeli již 18. května,“ uvedlaYvona Wojaczková. Valašskomeziříčské mateřinky nyní navštěvuje 406 z celkem 758 dětí, tedy 53,6 procenta.
Vlastimil Langer

Zdroj: MěÚ Valašské Meziříčí

Ilustrační foto: Archiv KNZ