Záchytka v Kroměřížské nemocnici loni přijala přes 1500 klientů

24.01.2019 08:32

KROMĚŘÍŽ - Více než 1500 klientů se v loňském roce ocitlo na Protialkoholní a protitoxikomanické záchytné stanici Kroměřížské nemocnice. Meziročně jejich počet vzrostl bezmála o 10 procent. Náklady za péči byla ochotna zaplatit zhruba třetina klientů. Celková částka, kterou klienti nemocnici na poplatcích dluží, tak vzrostla o 1,3 milionu korun. „Opakuje se tedy trend z předchozích let, neuhrazené pohledávky nyní už přesahují částku 36,6 milionů korun. Ke smutným rekordmanům patří muž, který od roku 2007 pobýval na kroměřížské záchytce už sto osmkrát,“ sdělil tiskový mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

 V loňském roce přijala protialkoholní záchytná stanice 1517 klientů, v roce 2017 jich bylo 1389. Mezi klienty kroměřížské záchytky nadále dominují muži, kterých bylo přijato skoro pětkrát více, než žen. Ovšem i v počtu klientek zaznamenali zdravotníci mírný nárůst, a to z 245 v roce 2017 na 263 v roce 2018. Mezi klienty byli v uplynulém roce rovněž tři mladiství. Loni měli zdravotníci kroměřížské záchytky nejvíce práce v lednu, kdy přijali 150 klientů, nejméně v únoru, kdy bylo přijato 97 klientů.

 Nejčastějším klientem protialkoholní záchytné stanice v Kroměřížské nemocnici byl muž, který se jen za loňský rok ocitl v její péči sedmadvacetkrát. „Setkáváme se i s případy, kdy klienta propustíme domů a za dvě hodiny ho tu máme zpátky. Často jde o bezdomovce, klienty s psychickými problémy nebo lidi, kteří se ocitli v nějaké složité životní situaci, kterou bohužel řeší alkoholem. Jejich projevy v opilosti jsou různé - někteří jsou agresivní, ničí vybavení, dokážou hodiny křičet, jiní si zpívají, další pláčou a litují se nebo jen tiše čekají do doby, než vystřízliví a my je můžeme propustit," popsal zkušenosti vedoucí lékař záchytné stanice Martin Kuhn.

 Protialkoholní a protitoxikomanická záchytná stanice Kroměřížské nemocnice může naráz přijmout maximálně sedm klientů. Tato kapacita se podle Martina Kuhna někdy během jediného dne naplní až dvakrát. Jedná se totiž o jediné zařízení tohoto typu pro celý Zlínský kraj a čas od času poskytuje zdravotnické služby i klientům z okolních regionů. „Jsou to například psychiatričtí pacienti, které přivezou k hospitalizaci do sousední Psychiatrické nemocnice v Kroměříži. Tam ovšem mohou být přijati až po vystřízlivění u nás," doplnil lékař.

Vlastimil Langer

Foto: Kroměřížská nemocnice