Záchranáři radili dětem, jak jednat v krizových situacích

20.06.2019 10:06

OTROKOVICE - Posádka ze Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) přijela ve středu 19. června do ZŠ Masarykova aby žákům šestých tříd poradila, jak se zachovat v případě, že se stanou svědky nehody či úrazu.

„Jedná se o pilotní projekt zaměřující se na bezpečnost dětí. Zejména před prázdninami, kdy na děti číhá celá řada nejrůznějších nebezpečí, která si často vůbec neuvědomují, chceme upozornit na tato úskalí. Záchranáři měli za úkol upozornit na některá rizika, naučit žáky přivolat pomoc a ukázat, jak první pomoc poskytnout,“ uvedl Ondřej Wilczynski, místostarosta Otrokovic, který chce do příštích let tento projekt rozšířit do všech základních škol tak, aby se mohli zúčastnit žáci z více tříd.

Žáky přivítal, kromě ředitelky ZŠ TGM Marty Zakopalové, šéflékař ZZS ZK Dorián Pfeifer. „Přítomným pustil nahrávku telefonátu chlapce volajícího pomoc pro svého kamaráda a upozornil, kde chlapec udělal chybu a naopak, co udělal správně. Tato nahrávka byla z reálného života a děti byly pozorné a odpovídaly lékaři na jeho otázky. Podařilo se mu získat si jejich pozornost, a o to šlo,“ řekla Marta Zakopalová.
Než začala praktická část, přiblížil lékař žákům mobilní aplikaci Záchranka, vyzdvihl její přednosti a vysvětlil, proč je výhodné mít tuto aplikaci v telefonu staženou.

Praktická část dopoledne se odehrávala ve venkovních prostorách na čtyřech stanovištích. Děti byly seznámeny s prací záchranářů, ale nejdůležitějším cílem bylo prakticky ukázat, jak se zachovat, pokud se stanou svědky nějaké nehody či zranění.
„Záchranáři nám ukázali, co máme dělat v případě, že si někdo poraní hlavu nebo páteř, jak se zachovat, když někdo upadne do bezvědomí, dostane epileptický záchvat nebo alergickou reakci. Taky nám ukazovali, co nesmíme nebo naopak musíme udělat v případě, že je někdo krvácivě poraněný nebo má popáleniny. Mohli jsme si prohlédnout záchranné vozidlo a jeho vybavení,“ prozradila dvanáctiletá žákyně ZŠ TGM Sofie Dvorská a zmínila, že toto dopoledne pro ni bylo přínosem.

Závěrem přijel žáky pozdravit neurochirurg Michal Filip. Smyslem jeho návštěvy bylo vysvětlit, co se děje s pacientem poté, co jej posádka záchranky přiveze do nemocnice a svěří do rukou lékařů, kteří mají v nemocnici veškeré vybavení.

„Myslím, že bezpečnost našich dětí je nejdůležitější. Sám jsem byl přítomen a věřím, že půlden před prázdninami věnovaný této tematice má velký smysl,“ sdělil místostarosta Wilczynski.
Vlastimil Langer
Foto: www.otrokovice.cz