Začátek Vizovického zámeckého léta se o dva měsíce posouvá

26.05.2020 07:09

VIZOVICE - Letos už 53. ročník Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby se uskuteční. Jeho začátek se ale posune o dva měsíce.

„I přes vládní opatření kvůli pandemii a nejistotu, jak to s kulturními akcemi bude, se organizátorům podařilo dlouhodobě připravovaný program udržet. Jen první koncert se neuskuteční v květnu, jak bylo zvykem, ale v červenci, a festival neskončí v září, ale poslední hudební zážitek si návštěvníci vychutnají v říjnu,“ uvedla Iva Kopečná z vizovické radnice.

„My jsme samozřejmě zrušení festivalu zvažovali. Ale rozhodly nakonec dvě věci. Tou první je, že každé přerušení tradice je dost nepříjemné, a tou druhou, že věříme, že lidé možná ještě víc ocení kulturní zážitky a budou podobné akce ještě víc vyhledávat,“ uvedl organizátor festivalu Vít Sušila.

Kapacita nejen sálu ve vizovickém zámku, kde se většina koncertů tradičně koná, ale musí být omezena. Co se zámku týká, tak zatím na polovinu, což je asi 60 míst. Dle vývoje situace a vládních nařízení jsou organizátoři připraveni reagovat a případně počet míst upravit. 

Letošní ročník přináší celkem devět hudebních večerů. Kromě vizovického zámku se jeden tradičně koná v kostele sv. Vavřince a jeden pak v kavárně Domu kultury Vizovice. Opět se posluchači mohou těšit na umělce místní, začínající i skutečné hvězdy ve svém oboru. Svými večery festival připomene dvě významná výročí, a to 250 let od narození Ludwiga van Beethovena a 350. výroční úmrtí Jana Amose Komenského.

„Večer s názvem Beethoven a jeho následovníci se uskuteční 25. září a zazní v něm klavírní skladby pro čtyři ruce. Ty zahrají současný děkan HAMU a výrazná osobnost české kultury Ivan Klánský a jeho syn Lukáš. Ivan Klánský navíc převzal nad letošním ročníkem Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby záštitu,“ prozradil Vít Sušila.

Výročí úmrtí Učitelem národů J. A. Komenského pak připomene společné vystoupení varhanistky Ireny Chřibkové a českého herce, moderátora a hudebníka Marka Ebena. Cyklus varhanních skladeb, které zazní 11. září v kostele sv. Vavřince, složil jeho otec Petr Eben.

„Místní umělce letos zastoupí barytonista Roman Hoza z Hulína na Kroměřížsku, který má svou domovskou scénu v brněnské opeře. Půjde o mimořádný koncert i v tom smyslu, že to bude večer francouzských písní z 19. a 20. století. Svým zaměřením určitě bude vybočovat z běžného koncertního repertoáru. Sám jsem zvědav na reakce diváků,“ dodal Vít Sušila.

Organizátoři samozřejmě bedlivě sledují a budou sledovat aktuální situaci okolo pandemie. V případě jakýchkoliv změn budou posluchače neprodleně informovat. Letošní první koncert se podle aktuálního plánu uskuteční 17. července, poslední 9. října.

Vlastimil Langer

Zdroj: MěÚ Vizovice

Ilustrační foto: Archiv KNZ